Pożyczka rodzinna a wkład własny do kredytu hipotecznego. Co warto wiedzieć?

Jednym z częstych sposobów finansowania zakupu nieruchomości jest kredyt hipoteczny. Uzyskanie tej formy wsparcia wymaga posiadania zdolności kredytowej i pozytywnej historii w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Ponadto zgodnie z Rekomendacją S wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) kredytobiorca powinien wnieść minimalny wkład własny na poziomie od 10 do 20 proc. wartości nieruchomości. Czy pożyczka rodzinna może być potencjalnym źródłem wkładu własnego? Sprawdziliśmy to.

Pożyczka rodzinna – najważniejsze informacje

Jeśli potrzebujesz gotówki na, aby wnieść wkład własny na rodzinny kredyt mieszkaniowy, to najpewniej sięgniesz po swoje oszczędności. Jeśli nie będą one wystarczające, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwrócisz się z prośbą do swoich najbliższych.

Najczęściej pożyczamy pieniądze od rodziców, rodzeństwa, bliskich krewnych, ale także przyjaciół. Jest to praktyczne rozwiązanie, które ułatwia uzyskanie kredytu hipotecznego, gdy brakuje Ci kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych do udziału własne.

Pożyczka rodzinna jest zobowiązaniem, które powinno być potwierdzone umową pisemną lub ustną. W przypadku tego drugiego rozwiązania, pożyczona kwota nie może przekraczać 1000 złotych.

Umowa pożyczki podlega przepisom Kodeksu cywilnego. Jest zawierana pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, czyli osobą, która ma pieniądze i tą, która potrzebuje środków finansowych. Główną zasadą tego rodzaju wsparcia jest przekazanie pożyczkobiorcy pieniędzy lub dóbr materialnych. Umowa pomiędzy stronami określa warunki, termin i wysokość, w jakiej mają być zwrócona pieniądze.

Umowa na pożyczkę rodzinną

Zarówno jeśli ubiegasz się o finansowanie od banku, jak i wsparcie rodziny, pamiętaj, że zawsze warto podpisać umowę. Jest to wartościowy dokument, który przydaje się szczególnie w momencie powstania sporu. Dokument ma zadanie chronić interesy osoby udzielającej wsparcia finansowego, a jednocześnie zabezpiecza drugą stronę przed niezapisanymi roszczeniami.

Wzory umów dostępne są w sieci, a dzięki temu łatwo je znajdziesz. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystkie zapisy są odpowiednio przygotowane, warto udać się do prawnika. W ten sposób zyskasz pewność, że dokument został sporządzony prawidłowo i zabezpiecza interesy każdej ze stron.

Podatek od pożyczki rodzinnej. Jak kwestie podatku reguluje ustawa?

Warunki opodatkowania pożyczki rodzinnej reguluje ustawa z dnia 9 września 2020 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Wspomniane przepisy określają, kiedy powstaje obowiązek zapłaty podatku i jakie są możliwości zwolnienia z niego.

Warto podkreślić, że to zawsze pożyczkobiorca jest zobowiązany do poinformowania Urzędu Skarbowego o zaistniałej umowie. Obowiązek nie powstaje, jeśli kwota nie przekracza 1000 złotych.

Kara za brak zgłoszenia umowy pożyczki

Każdą pożyczkę powyżej 1000 zł udzieloną przez członka rodziny (rodziców, rodzeństwo, ojczyma lub macochę) należy zgłosić do fiskusa. Jeśli nie dopełnisz formalności, to Urząd Skarbowy może nałożyć karę w wysokości do 20% wartości pożyczonej kwoty!

Stopień pokrewieństwa a podatek

O zwolnieniu z podatku PCC decyduje stopień pokrewieństwa pomiędzy pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą. Regulacje dotyczące opodatkowania pożyczki od bliskich znajdziesz we wspomnianej wcześniej ustawie z 2020 roku. Jest to najważniejszy dokument prawy, który reguluje omawiane kwestie.

Grupy podatkowe przy darowiźnie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn, wyróżnia się trzy grupy podatkowe:

  1. najbliższą rodzinę;
  2. dalszą rodzinę;
  3. pozostałych nabywców.

W przypadku pierwszej grupy kwota wolna od podatku w 2024 r. wynosi 36.120 złotych. Do grona najbliższych osób zaliczają się:

  • małżonek lub małżonka;
  • dzieci i wnuki;
  • rodzice i dziadkowie;
  • pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie.

W drugiej grupie kwota wolna od podatku wynosi 27.090 zł i zaliczają się do m.in. zstępni rodzeństwa (np. dzieci siostry), rodzeństwo rodziców. Z kolei kwota wolna dla trzeciej grupy, w której znajdują się inni nabywcy wynosi 5733 złotych.

W przypadku, gdy suma wsparcia jest wyższa niż wspomniane wyżej wartości, należy ją zgłosić do urzędu skarbowego. Masz na to 14 dni od momentu uzyskania środków. W takiej sytuacji należy złożyć deklarację PCC-3 i zapłacić 0,5% podatku.

Wkład własny na kredyt hipoteczny a wsparcie finansowe rodziny

Warunkiem uzyskania kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub domu jest posiadanie środków finansowych. Wymagany wkład własny w większości banków wynosi pomiędzy 10% a 20% wartości nieruchomości. Taka kwota pieniędzy stanowi dla banku zabezpieczenie i jest potrzebna do udzielenia kredytu. Jest to jeden z głównych warunków, o którym warto pamiętać przed złożeniem wniosku.  Jednak czy pożyczka rodzinna może posłużyć jako wkład własny?

Zgodnie z obowiązującym prawem środki pozyskane od rodziny w formie pożyczki nie mogą stanowić wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. W tym miejscu należy podkreślić, że w momencie składania wniosku, każdy kredytobiorca podpisuje deklarację, która jasno określa pochodzenie pieniędzy, które będą przeznaczone na poczet wkładu własnego. 

Wkład własny przy kredycie hipotecznym – dodatkowe możliwości

Jeśli to możliwe, warto spróbować uzyskać darowiznę. Najlepiej, gdy pieniądze pochodzą od najbliższej rodziny (grupa pierwsza). Pamiętaj, że w momencie, gdy otrzymasz pieniądze, trzeba ten fakt zgłosić do fiskusa.

Zgodnie z rekomendacją S, wkład własny jest niezbędny przy kredycie mieszkaniowym na zakup nieruchomości. Jednak mogą nim być także inne nieruchomości, jak np. mieszkanie lub działka budowlana niebędące przedmiotem finansowania, które posłużą za dodatkowe zabezpieczenie kredytu.

Niektóre banki zgadzają się na obniżenie wysokości wkładu własnego pod warunkiem skorzystania z ubezpieczenia niskiego wkładu. Dla banku to kolejne zabezpieczenie spłaty kredytu, które obniża ryzyko transakcji i zwiększa Twoje szanse, aby otrzymać finansowanie.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Rodzinny kredyt mieszkaniowy – zamieszkaj na swoim!

Zakup pierwszego mieszkania w życiu to dla wielu osób bardzo ważne wydarzenie. Zanim jednak zaczniesz ubiegać się o kredyt hipoteczny, warto zgromadzić wymagany wkład własny i mieć zdolność kredytową, która zdaniem banku pozwoli uzyskać Ci kredyt. W przypadku środków własnych najlepiej sprawdzą się własne oszczędności. Jeśli tych jest niewystarczająco, to dobrym pomysłem jest zwrócenie się o pomoc do najbliższych. Niestety wsparcie w postaci zwrotnej pożyczki nie jest akceptowane przez bank. Sprawdzi się za to darowizna, którą możesz otrzymać od bliskich. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, to być może najlepszym sposobem na znalezienie rozwiązania, będzie rozmowa z ekspertem kredytowym. Dzięki temu poznasz dostępne możliwości i wybierzesz tę, która umożliwi Ci zamieszkanie na swoim.


Udostępnij ten artykuł

Tomasz Wostal - Ekspert Kredytowy

Od 2008 roku prowadzę swoją działalność i jestem w 100% niezależnym ekspertem kredytowym. Specjalizuję się w kredytach hipotecznych, oddłużaniu, kredytach konsolidacyjnych czy leasingowym. O kredytach wiem dosłownie wszystko, a 90% klientów zawdzięczam poleceniom co najlepiej argumentuje moje doświadczenie i jakość realizowanych usług.

Zobacz wszystkie artykuły

Sprawdź także

Rozwód a kredyt hipoteczny. Jak przenieść lub podzielić kredyt po rozwodzie?

Koleje losu są nieprzewidywalne i zdarza się, że dorośli ludzie podejmują decyzję o rozstaniu. Rozwód to nie tylko emocjonalna karuzela, ale także kwestie związane z podziałem zobowiązań finansowych i majątku. Często spotykanym problemem, jest kredyt hipoteczny. Dla banku, rozwód nie wpływa na zmianę warunków spłaty finansowania. Co w takiej sytuacji możecie zrobić? Rozwód i kredyt […]

czytaj dalej
Wszystkie artykuły