Wstrzymanie uruchomienia kredytu hipotecznego – co może być powodem?

Czas oczekiwania na decyzję kredytową bywa stresujący. To niestety niejedyna sytuacja, w której kredytobiorcy mają podwyższone ciśnienie. W większości banków warunki potrzebne do uruchomienia kredytu hipotecznego są jasno określone w umowie. Z takiego dokumentu dowiemy się, kiedy bank może wstrzymać wypłatę kredytu hipotecznego. Zobacz, jak uniknąć ryzyka wstrzymania procesu uruchomienia kredytu mieszkaniowego i o jakich warunkach mowa, kiedy chcemy szybko rozpocząć finansowanie zakupu nieruchomości.

Kiedy uruchomienie kredytu hipotecznego może zostać wstrzymane?

Choć do wstrzymania wypłaty środków w ramach kredytu hipotecznego dochodzi niezwykle rzadko, to jednak warto znać powody, przez które banki mogą chwilowo wstrzymać się z realizacją procedur związanych z wypłatą należnych środków. Poniżej przedstawiamy kilka czynników, które mogą spowodować, że kredyt hipoteczny nie zostanie wypłacony w wyznaczonym terminie.

  1. Brak wystarczających środków na rachunku bankowym

O co tu właściwie chodzi? Przecież to bank udziela nam kredytu hipotecznego. Otóż często bywa tak, że do uruchomienia nowego zobowiązania potrzebne są środki na koncie do pokrycia dodatkowych opłat: prowizji za udzielenie kredytu hipotecznego, składki ubezpieczeniowej, wycenę nieruchomości.

Każdy bank ma inne wymogi co do warunków wypłaty środków z kredytu hipotecznego. Aby mieć pewność, że operacja zostanie wykonana w terminie, warto dokładnie zapoznać się z umową kredytową i co najważniejsze – zapewnić dostęp do środków na swoim rachunku bankowym.

  1. Błędy w umowach kredytowych lub brak podpisów

To częsty problem wynikający najczęściej z niedopatrzenia pracownika banku. Kiedy udamy się do placówki celem podpisania umowy, zawsze zapytajmy dwa razy, czy wszystkie podpisy na pewno zostały złożone. W przeciwnym razie konieczna będzie kolejna wizyta w banku, celem uzupełnienia brakującej dokumentacji, a dopiero wtedy bank uruchomi kredyt hipoteczny.

Zdarza się też (choć rzadko), że w umowie kredytowej pojawią się błędy, uniemożliwiające uruchomienie kredytu. Wtedy najczęściej podpisywany jest aneks do umowy, który je prostuje. Niestety podpisanie aneksu skutkuje najczęściej wydłużeniem terminu uruchomienia kredytu mieszkaniowego nawet o 14 dni.

  1. Brak niezbędnej dokumentacji lub błędy

Do podpisania umowy i uruchomienia kredytu hipotecznego musimy dostarczyć do banku szereg dokumentów: akty notarialne, potwierdzenie wniesienia wkładu własnego czy nawet polisa ubezpieczenia nieruchomości. Przykładowo: jeśli umowa ubezpieczenia domu lub mieszkania nie zawiera cesji praw na bank, wtedy prawdopodobnie dojdzie do wstrzymania wypłaty kredytu hipotecznego. 

Notariusz również może popełnić drobny błąd w umowie. To całkiem możliwe, przecież każdy ma prawo do pomyłki. To niestety skutkuje koniecznością przygotowania sprostowania dokumentacji, a do tego czasu wypłata kredytu mieszkaniowego może zostać wstrzymana.

  1. Zmiany w umowie bez uzgodnienia z bankiem

Co to znaczy? Załóżmy, że deweloper zgodził się na niższą cenę nieruchomości, ale nie zostało to uwzględnione na etapie składania wniosku o kredyt mieszkaniowy. W takiej sytuacji bank nie musi zgadzać się na podpisanie umowy i wypłatę środków. Prawdopodobnie konieczne będzie uruchomienie nowej procedury ubiegania się o kredyt mieszkaniowy od początku.

  1. Złożenie fałszywych informacji i dokumentów do banku

Jeśli kredytobiorca dopuści się oszustwa poprzez podawanie nieprawdziwych informacji, np. o swojej sytuacji dochodowej, wtedy bank wstrzyma wypłatę kredytu hipotecznego. Dodatkowo może zostać wszczęte postępowanie sądowe wskazujące na próbę wyłudzenia kredytu mieszkaniowego. Dodatkowo umowa kredytowa może zostać rozwiązana. Dotyczy to takich sytuacji, jak:

  • fałszowanie dokumentacji dochodowej,
  • fikcyjne zatrudnienie,
  • poświadczenie nieprawdy w aktach notarialnych,
  • zatajenie informacji o zobowiązaniach.

Jeśli bank zdecyduje się wstrzymać wypłatę kredytu hipotecznego, kredytobiorca zostanie o tym natychmiast poinformowany wraz ze wskazaniem powodu. W wielu przypadkach sprawę da się dość szybko rozwiązać i wznowić procedury, aby jak najszybciej uruchomić zaciągnięty kredyt mieszkaniowy.

Przeczytaj więcej o kosztach kredytowych: Oprocentowanie kredytu hipotecznego – zmienne czy stałe?

Wstrzymanie wypłaty kredytu hipotecznego – co robić? Podsumowanie

Jeśli otrzymamy pismo o wstrzymaniu wypłaty kredytu hipotecznego, koniecznie zapoznajmy się z powodami takiej sytuacji. Jeśli chodzi o drobne niedociągnięcia w dokumentacji, sprawę załatwimy nawet w jeden dzień.

Problemy pojawiają się wtedy, kiedy dochodzi do próby wyłudzenia kredytu bankowego lub instytucja podejrzewa, że wkład własny do kredytu pochodził z innego zobowiązania zaciągniętego przez kredytobiorcę. To niezgodne z prawem, gdyż według Ustawy o kredycie hipotecznym wkład w zakup nieruchomości nie może pochodzić z innego kredytu zaciągniętego przez kredytobiorcę.


Udostępnij ten artykuł

Tomasz Wostal - Ekspert Kredytowy

Od 2008 roku prowadzę swoją działalność i jestem w 100% niezależnym ekspertem kredytowym. Specjalizuję się w kredytach hipotecznych, oddłużaniu, kredytach konsolidacyjnych czy leasingowym. O kredytach wiem dosłownie wszystko, a 90% klientów zawdzięczam poleceniom co najlepiej argumentuje moje doświadczenie i jakość realizowanych usług.

Zobacz wszystkie artykuły

Sprawdź także

Jak poprawić zdolność do kredytu hipotecznego? 5 sprawdzonych porad

Odpowiednio wysoka zdolność kredytowa do kredytu hipotecznego jest niezbędna, jeśli chcemy mieć realne szanse na otrzymanie finansowania od banku. Kluczem do sukcesu jest skrupulatne przygotowanie kredytobiorcy do procesu ubiegania się o kredyt. Zanim zaczniemy jakiekolwiek działania, powinniśmy dokonać skrupulatnej kalkulacji kredytu hipotecznego oraz przeanalizowania sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. W ten sposób możemy ocenić poziom zdolności […]

czytaj dalej
Wszystkie artykuły