Wiedza o kredycie odnawialnym

Kredyt odnawialny bardzo często jest mylony z debetem na koncie czy też kredytem na karcie kredytowej jednak należy pamiętać, że pomimo wielu podobieństw jest to zupełnie inny produkt. Jako jeden z najbardziej popularnych kredytów konsumpcyjnych jest on ściśle powiązany z naszym rachunkiem bankowym i przez wielu uważany za nieodłączny element konta osobistego. Podobnie jak przy debecie bank udostępnia nam limit kredytowy zwiększając o jego kwotę całkowite saldo konta.

Co zatem sprawia, że jest on tak bardzo popularny?

Przede wszystkim niepodważalną zaletą jest jego odnawialność co pozwala na korzystanie z niego niemalże w nieskończoność. Co ważne nie musimy każdorazowo składać kolejnych wniosków do banku o jego przyznanie. W ten sposób unikamy kontroli naszej zdolności kredytowej oraz przeciągających się procedur weryfikacyjnych. Trzeba przyznać, że jest to wyjątkowo wygodne i z pewnością przyczynia się do jego popularności. Sam sposób funkcjonowania kredytu jest niezwykle prosty.

W momencie kiedy wykorzystujemy sumę większą niż nasze osobiste środki na koncie wówczas dodatkową część kwoty pobieramy z przyznanego limitu kredytowego. W ten oto sposób skorzystaliśmy z kredytu odnawialnego. Gdy chcemy dokonać jego spłaty wystarczy zasilić konto nowymi środkami. W pierwszej kolejności spłacane są zaległości i to o tą kwotę pomniejszane są nasze środki. Trzeba pamiętać, że każda wpłata na konto zmniejsza nasze zadłużenie, ale równocześnie ponownie zwiększa nasz limit kredytowy. Kolejną zaletą jest samo oprocentowanie kredytu, gdyż odsetki są naliczane od realnej kwoty zadłużenia, a nie całkowitej.

Będą one również naliczane jedynie do momentu spłaty zadłużenia. Oznacza to, że tak naprawdę zapłacimy jedynie za wykorzystany kredyt. Warto także wspomnieć o tym, iż nie musimy dokonywać systematycznych spłat zadłużenia. Elastyczność i przejrzyste warunki z pewnością zachęcają do korzystania z kredytu odnawialnego.

Niestety zalety tego kredytu po części są też jego minusami. Przede wszystkim fakt, że możemy z niego nieprzerwanie korzystać otrzymując tym samym możliwość szybkiej gotówki sprawia, że bardzo łatwo się zapomnieć. Zbytnia rozrzutność może doprowadzić do znacznego zadłużenia z którego nie tak łatwo będzie już nam wyjść. Wiele osób po pewnym czasie korzystania z kredytu odnawialnego przestaje go traktować jako limit kredytowy, lecz jako własne środki na życie.

Bez większych oporów robią zakupy w sklepie widząc , że saldo konta w dalszym ciągu nie osiągnęło limitu. Dlatego też tego rodzaju kredyt jest przeznaczony raczej dla ludzi odpowiedzialnych. Nie każdy również jest w stanie go otrzymać. Jednie osoby, które posiadają systematyczne wpływy na konto nie będą miały większego problemu z jego uzyskaniem. Nawet wysokie wpływy, jeśli nie będą regularne, mogą nie być uwzględnione w momencie weryfikacji wniosku o przyznanie kredytu.

Jednak już sama jego wysokość jest oczywiście uzależniona od naszych zarobków tak więc osoby mniej zamożne nie otrzymają tak atrakcyjnych warunków niż te o wyższych dochodach.


Udostępnij ten artykuł

Tomasz Wostal - Ekspert Kredytowy

Od 2008 roku prowadzę swoją działalność i jestem w 100% niezależnym ekspertem kredytowym. Specjalizuję się w kredytach hipotecznych, oddłużaniu, kredytach konsolidacyjnych czy leasingowym. O kredytach wiem dosłownie wszystko, a 90% klientów zawdzięczam poleceniom co najlepiej argumentuje moje doświadczenie i jakość realizowanych usług.

Zobacz wszystkie artykuły

Sprawdź także

Rozwód a kredyt hipoteczny. Jak przenieść lub podzielić kredyt po rozwodzie?

Koleje losu są nieprzewidywalne i zdarza się, że dorośli ludzie podejmują decyzję o rozstaniu. Rozwód to nie tylko emocjonalna karuzela, ale także kwestie związane z podziałem zobowiązań finansowych i majątku. Często spotykanym problemem, jest kredyt hipoteczny. Dla banku, rozwód nie wpływa na zmianę warunków spłaty finansowania. Co w takiej sytuacji możecie zrobić? Rozwód i kredyt […]

czytaj dalej
Wszystkie artykuły