Kredyt hipoteczny na zakup działki – jakie są dostępne możliwości?

Jaki kredyt na zakup działki budowlanej? Zainteresowani mają do dyspozycji co najmniej dwa rozwiązania: kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny. To zdecydowanie najpopularniejsze formy finansowania w przypadku zakupu ziemi. Taka pożyczka bankowa powinna być dobrana do wymagań konkretnej inwestycji, której koszt może czasami dochodzić nawet do miliona złotych. Kiedy kredyt na działkę budowlaną będzie lepszą opcją? Kiedy sprawdzi się kredyt gotówkowy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym tekście – zapraszam!

Kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej – jak do tego podejść?

Zakup działki to pierwszy, często bagatelizowany krok na drodze do własnego domu. Niestety przy obecnych, wysokich cenach nieruchomości będzie to bardzo duże obciążenie dla budżetu – najczęściej jedynym rozwiązaniem pozostaje wsparcie instytucji bankowych. Budowa domu (czyli głównie prace budowlane i zakup niezbędnych materiałów) to jedno, ale wciąż gros osób zdaje się zapominać, z jakimi kosztami będą mieli do czynienia w związku z wyborem i sfinalizowaniem zakupu gruntu pod taką inwestycję. 

A ceny gruntów niestety nie należą do najniższych – zwykle trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Poniżej znajdziesz przykładowe średnie ceny działek pod budowę domu w większych województwach w kraju.

Średnie ceny działek budowlanych w Polsce w 2023 roku

Poniższe zestawienie zawiera uśrednione ceny za metr kwadratowy. Warto pamiętać, że kwoty różnią w zależności od charakterystyki konkretnego terenu – przede wszystkim jego wielkości oraz położenia. Oczywisty jest fakt, że zakup działki znajdującej się w dobrze skomunikowanej okolicy (np. niedaleko miast) będzie bardziej obciążający dla portfela niż wybranie gruntu położonego z dala od wielkomiejskiego szumu.

  • mazowieckie – ok. 240 zł;
  • wielkopolskie – ok. 170 zł;
  • dolnośląskie – ok. 140 zł;
  • pomorskie – ok. 210 zł;
  • małopolskie – ok. 165 zł.

Kredyt bankowy a rodzaj działki

Zanim złożysz wniosek kredytowy o przyznanie finansowania na zakup nieruchomości gruntowej, upewnij się, jaki rodzaj działki zamierzasz kupić. Ma to duże znacznie w jednym konkretnym przypadku:

  • działka budowlana – przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną lub usługi nieuciążliwe dla najbliższego otoczenia;
  • działka rekreacyjna – wniosek o kredyt na zakup działki rekreacyjnej pod budowę domków letniskowych;
  • działka przemysłowa – przeznaczona pod usługi uciążliwe dla środowiska;
  • działka leśna – zdecydowanie najmniej opłacalny rodzaj gruntu, bez większego potencjału sprzedażowego czy możliwości praktycznego wykorzystania;
  • działka rolna – teren przeznaczony ściśle pod uprawę ziemi.

Uzyskanie kredytu hipotecznego bądź gotówkowego na zakup powyższych gruntów jest jak najbardziej możliwe – za wyjątkiem działki rolnej. Tutaj szanse otrzymania finansowania (niezależnie czy wnioskodawcą będzie osoba fizyczna czy rolnik indywidualny) są praktycznie zerowe.

Jaki rodzaj finansowania na zakup działki może udzielić bank?

Tak jak już wspomniałem, w tym przypadku dostępne są 2 najpopularniejsze opcje finansowania. Zainteresowani mogą wziąć kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej bądź sfinansować zakup poprzez kredyt gotówkowy. Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy i nie sprawdzą się w każdym przypadku. Co więc warto wiedzieć przed wizytą w placówce bankowej i podjęciem ostatecznej decyzji?

Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną – co musisz wiedzieć?

W przypadku kredytu hipotecznego warto mieć świadomość, że banki najchętniej udzielają go na zakup działki przeznaczonej pod budowę domu jednorodzinnego (bądź innego rodzaju budynków mieszkalnych). Wiąże się to bezpośrednio z możliwością zabezpieczenia kredytu właśnie tą nieruchomością. Opłacalne zarówno z punktu widzenia banku, jak i klienta może być jednoczesne wnioskowanie o kredyt na zakup działki i budowę domu. W takich sytuacjach banki proponują produkt łączony, który charakteryzuje się lepszymi warunkami kredytowania – np. podobnym wkładem własnym jak przy zakupie mieszkania. 

Co jeszcze warto wiedzieć? Instytucje bankowe mniej łaskawie spoglądają na kredyty hipoteczne udzielane na zakup innego rodzaju gruntu, np. działki rekreacyjnej czy rolnej. Oczywiście przy kredycie hipotecznym należy pamiętać o konieczności przedstawienia hipoteki, czyli zabezpieczenia takiego kredytu. 

Kredyt gotówkowy na zakup działki budowlanej – jakie ma ograniczenia?

Kredyt gotówkowy jest rozwiązaniem droższym niż hipoteczny (średnio 3 razy wyższe oprocentowanie kredytu), a przy tym udzielany jest wyłącznie do kwoty +/- 255 tys. zł. Nie wymaga zabezpieczeń, jest szybszy i prostszy w realizacji. Może sprawdzić się np. w przypadku zakupu działki rekreacyjnej lub gdy wymagana jest na szybko znaczna kwota pieniędzy.

Kredyt na zakup działki krok po kroku – podsumowanie

Zastanawiasz się, jak uzyskać kredyt na zakup działki budowlanej? Przed złożeniem wniosku o finansowanie konieczne będzie zweryfikowanie i przedstawienie bankowi sytuacji prawnej wybranej nieruchomości. Jak to zrobić? Jakie są kolejne kroki przy wnioskowaniu o kredyt bankowy? Jako doświadczony doradca kredytowy chętnie odpowiem na wszystkie Twoje pytania i pomogę Ci uzyskać finansowanie na korzystnych warunkach – zapraszam do kontaktu!


Udostępnij ten artykuł

Tomasz Wostal - Ekspert Kredytowy

Od 2008 roku prowadzę swoją działalność i jestem w 100% niezależnym ekspertem kredytowym. Specjalizuję się w kredytach hipotecznych, oddłużaniu, kredytach konsolidacyjnych czy leasingowym. O kredytach wiem dosłownie wszystko, a 90% klientów zawdzięczam poleceniom co najlepiej argumentuje moje doświadczenie i jakość realizowanych usług.

Zobacz wszystkie artykuły

Sprawdź także

Jak poprawić zdolność do kredytu hipotecznego? 5 sprawdzonych porad

Odpowiednio wysoka zdolność kredytowa do kredytu hipotecznego jest niezbędna, jeśli chcemy mieć realne szanse na otrzymanie finansowania od banku. Kluczem do sukcesu jest skrupulatne przygotowanie kredytobiorcy do procesu ubiegania się o kredyt. Zanim zaczniemy jakiekolwiek działania, powinniśmy dokonać skrupulatnej kalkulacji kredytu hipotecznego oraz przeanalizowania sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. W ten sposób możemy ocenić poziom zdolności […]

czytaj dalej
Wszystkie artykuły