Kredyt hipoteczny na wykończenie domu

Z roku na roku budowa domu staje się coraz kosztowniejsza. Wielu inwestorów planowało w danym budżecie doprowadzić nieruchomość do takiego stanu, aby mogli się wprowadzić, a tymczasem okazuje się, że nie mają środków na szczególnie kosztowny element – wykończenie wnętrz. Skąd wziąć na to pieniądze? Czy dalej oszczędzać i stopniowo doprowadzać obiekt do oczekiwanego stanu? W wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem może być kredyt hipoteczny na wykończenie domu.

Budowa kosztuje coraz więcej

Wielu Polaków realizuje inwestycje, bazując wyłącznie na swoich zarobkach. Dlatego ich domy powstają przez wiele lat. Kiedy jedna część nieruchomości zostaje oddana do użytku, inna nadaje się już do odświeżenia. Każdy powinien oczywiście podejmować decyzje, analizując swój przypadek, natomiast, jeśli marzy się nam dom, mamy małe dzieci, to największe korzyści z jego posiadania odniesiemy tu i teraz.

Polacy inwestują w domy i nie przeszkadza im wysoka inflacja. W pandemii przekonaliśmy się, ile jest warte posiadanie własnego podwórka. Tylko w pierwszych 4. miesiącach 2021 roku rozpoczęto budowę ponad 33 tys. mieszkań, z czego głównie były to domy jednorodzinne. Z różnych szacunków można się dowiedzieć, że od początku roku do końca kwietnia koszt takiej inwestycji wzrósł o 2 proc., a to zaledwie przez kilka miesięcy.

Ile zatem środków trzeba mieć obecnie, aby stać się właścicielem domu? Obecnie średnio należy liczyć, że koszt 1 m2 powierzchni użytkowej wyniesie Cię ok. 4 tys. zł. To oznacza, że jeśli chcesz wybudować obiekt mający 150 metrów – mieć garaż i poddasze, to wtedy wydasz ok. 600 tys. zł netto. Do tego należy jeszcze doliczyć ewentualnie VAT, co powoduje, że uzyskujemy kwotę ok. 650 tys. zł. Przy czym nie zapominajmy o działce. Tutaj wydatek zależy już od lokalizacji. Za 1000 m możemy zapłacić kilkadziesiąt tysięcy, ale równie dobrze pół miliona i więcej. To już kwestia tego, na co możemy sobie pozwolić.

Jeśli chodzi o koszt samego wykończenia lokalu, to będzie on inny w przypadku inwestorów, którzy stosunkowo proste prace starają się wykonywać samodzielnie. Duży wpływ na wydatki mają nasze decyzje co do rodzaju zastosowanych materiałów i innych elementów, które składają się na wykończenie lokalu. Jeżeli brakuje nam środków, powinniśmy wziąć pod uwagę skorzystanie z kredytu hipotecznego na wykończenie domu.

Kredyt hipoteczny na wykończenie domu – jak do tego podejść?

Jeśli kupujesz dom i korzystasz przy tym z kredytu hipotecznego, to warto, abyś już na tym etapie uwzględnił wydatki, które pochłonie wykończenie nieruchomości. Zawsze zakładaj, że wyniosą one kilkadziesiąt procent więcej niż wynika z Twojej kalkulacji. Oczywiście uzyskanie kwoty, która wystarczy na zakup nieruchomości i jej wykończenie wymaga odpowiedniej zdolności kredytowej. Przede wszystkim musisz mieć wymagany wkład własny – banki najczęściej oczekują maksymalnie 20 proc. oszczędności od klienta. Raczej nie warto decydować się na jak najniższą kwotę zobowiązania – wydatki zazwyczaj przekraczają plany, a jednak uzyskanie środków w ramach kredytu hipotecznego jest stosunkowo najtańsze. Jeśli później będziesz potrzebować kolejnych pieniędzy, to możesz mieć problem – możliwe, że zdolność kredytowa nie wystarczy, aby bank mógł zaakceptować następny wniosek.

Zaletą ubiegania się o środki na zakup domu i jego wykończenie jest fakt, że tylko jeden raz przejdziesz przez całą procedurę kredytową. Tzn. nie musisz składać dwóch wniosków, za każdym razem kompletować dokumentów i oczekiwać na ich rozpatrywanie. Natomiast w przyszłości, zamiast pamiętać o regulowaniu dwóch rat, będziesz mieć do opłacenia tylko jedną.

Ważnym elementem wniosku przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny na wykończenie domu jest kosztorys. Przy jego przygotowywaniu warto skonsultować się z firmą, która ma być odpowiedzialna za wykonanie prac – od niej dowiesz się, z jakimi wydatkami będzie się wiązać taka inwestycja. Istotna informacja jest taka, że bank przyzna środki wyłącznie na remont elementów trwale związanych z nieruchomością. Zwróć uwagę na to, na co chcesz przeznaczyć te środki – nie wszystkie banki zgodzą się na finansowanie z kredytu zakupu mebli czy sprzętu AGD pod zabudowę. Na pewno możesz opłacić z przyznanych pieniędzy usługi fachowców, zakup materiałów czy urządzeń sanitarnych, ale oczywiście te zakupy muszą być potwierdzone fakturami.

Kredyt gotówkowy jako alternatywa

W przypadku kredytów hipotecznych banki stawiają wysokie wymagania m.in. pod względem niezbędnego wkładu własnego. Jeśli nie jesteś w stanie spełnić oczekiwań instytucji, a środków potrzebujesz jak najszybciej, to weź pod uwagę kredyt gotówkowy. Jest to produkt droższy, ale nie wymaga zabezpieczenia hipotecznego, a uzyskane środki możesz wykorzystać na dowolne cele – bank nie będzie tego kontrolować. Pamiętaj jednak, że to kredyt hipoteczny jest tańszym źródłem zewnętrznego finansowania.

Potrzebujesz więcej informacji, czy taki kredyt gotówkowy byłby odpowiedni? Skontaktuj się ze mną po więcej informacji.

Potrzebujesz środków na wykończenie domu? Skontaktuj się ze mną, a wtedy przeanalizuję Twoją zdolność kredytową, dowiesz się, na jaką kwotę możesz liczyć. Skompletuję dla Ciebie wniosek i złożę do tych instytucji, w których możesz liczyć na najlepsze warunki.


Udostępnij ten artykuł

Tomasz Wostal - Ekspert Kredytowy

Od 2008 roku prowadzę swoją działalność i jestem w 100% niezależnym ekspertem kredytowym. Specjalizuję się w kredytach hipotecznych, oddłużaniu, kredytach konsolidacyjnych czy leasingowym. O kredytach wiem dosłownie wszystko, a 90% klientów zawdzięczam poleceniom co najlepiej argumentuje moje doświadczenie i jakość realizowanych usług.

Zobacz wszystkie artykuły

Sprawdź także

Rozwód a kredyt hipoteczny. Jak przenieść lub podzielić kredyt po rozwodzie?

Koleje losu są nieprzewidywalne i zdarza się, że dorośli ludzie podejmują decyzję o rozstaniu. Rozwód to nie tylko emocjonalna karuzela, ale także kwestie związane z podziałem zobowiązań finansowych i majątku. Często spotykanym problemem, jest kredyt hipoteczny. Dla banku, rozwód nie wpływa na zmianę warunków spłaty finansowania. Co w takiej sytuacji możecie zrobić? Rozwód i kredyt […]

czytaj dalej
Wszystkie artykuły