Kredyt hipoteczny na remont

Najczęściej celem zaciągnięcia zobowiązania jest zakup mieszkania, domu czy działki. Nie wyczerpuje to jednak listy celów, na które można wykorzystać środki pozyskane od banku. Możesz je również przeznaczyć na przeprowadzenie przebudowy. Jakie wymagania musisz wówczas spełnić? Z czym wiąże się jego zaciągnięcie?

Modernizacje coraz kosztowniejsze

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego we wrześniu 2021 roku inflacja w Polsce wyniosła 5,9 proc. rok do roku. Zmagamy się z dynamicznie rosnącymi cenami, które zauważalne są w każdej branży, a nie inaczej jest w usługach remontowych. Co ciekawe, temu wszystkiemu towarzyszą rekordowe inwestycje ze strony Polaków – nigdy wcześniej nie budowaliśmy tak wiele domów i mieszkań. Jednocześnie ogromną popularnością cieszy się przeprowadzanie mniejszych i generalnych remontów. Jak zmieniły się ceny takich usług?

Niestety, ale stawki fachowców, którzy wykonują takie zlecenia, osiągnęły jeden z największych wzrostów w Europie, biorąc pod uwagę stosunek ceny w styczniu 2021 roku do stycznia poprzedniego roku. Z danych Eurostatu wynika, że największy wzrost dotyczy usług malarzy, którzy podnieśli swoje stawki średnio o 12 proc. Większy wzrost miał miejsce wyłącznie w Słowenii.

Nie inaczej wygląda to w przypadku innych usług . Hydrauliczne zdrożały o 7 proc., o 6 proc. zwiększyły się stawki stolarzy i elektryków, natomiast o 5 proc. więcej kosztuje nas konserwacja grzewczych.

Z czego wynika taki wzrost cen? Przyczyn takiej sytuacji jest wiele. Jest to m.in. efekt ogromnej skali inwestycji w budownictwie, która powoduje, że na polecanych fachowców musimy czekać nawet wiele miesięcy. Przy okazji pandemii doszliśmy do wniosku, że przyszedł czas na przeprowadzenie remontów. Wielu zainwestowało w mieszkania pod wynajem, które również najpierw muszą być przygotowane do przyjęcia lokatorów.

Czy wyższe koszty prac oznaczają, że nie mając dużych oszczędności, powinieneś zrezygnować ze zmian w Twojej nieruchomości? Nie jesteś do tego zmuszony – wystarczy, że skorzystasz ze środków od banku.

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny?

Zaciągnięcie tego drugiego wiąże się z wieloma formalnościami – jest ich więcej niż w przypadku kredytu gotówkowego, ale wybór takiego produktu ma wiele zalet. Zacznijmy od tego, że w ramach takiego zobowiązania jesteś w stanie pozyskać większą kwotę, a okres spłaty może być zdecydowanie dłuższy. Najczęściej w przypadku pożyczki gotówkowej wynosi on do 10 lat. Przy zobowiązaniu hipotecznym instytucja finansowa ma solidne zabezpieczenie i dzięki temu może Ci zaproponować atrakcyjniejsze warunki spłaty. Jeżeli jednak kredyt gotówkowy jest dla Ciebie lepszym rozwiązaniem, skontaktuj się ze mną.

Kredyt hipoteczny jest bardziej opłacalny, ale w tym przypadku spełnienie wymagań jest trudniejsze. Część klientów, których interesują środki na ulepszenie, musi się zdecydować na kredyt gotówkowy, gdyż nie mają wymaganego wkładu własnego, a bez tych środków ta instytucja nie udzieli zobowiązania. Wymagania w przypadku tego produktu są po prostu większe. Spłatę możesz rozłożyć na bardzo długi okres np. 30 lat, dzięki czemu rata miesięczna będzie stosunkowo niska.

Wymagania banku

Wiesz już, że bardziej opłacalnym dla Ciebie zobowiązaniem, jeśli chodzi o pozyskanie środków na zrealizowanie remontu jest kredyt hipoteczny. Pierwsza kwestia to kwota, jaką możesz uzyskać. Jest ona uzależniona od:

  • Wartości Twojej nieruchomości.
  • Zdolności kredytowej.
  • Wysokości wkładu własnego.

Jeśli chodzi o dokumenty, których będzie od Ciebie wymagać, to w większości są one takie same, jak w przypadku standardowej pożyczki na zakup np. mieszkania, ale są jednak pewne różnice. Musisz przygotować:

  • Projekt budowlany – w przypadku gdy planowane prace tego wymagają.
  • Umowy z wykonawcami.
  • Kosztorys prac.
  • Odpis z księgi wieczystej nieruchomości.
  • Plan zagospodarowania działki – jeśli wymagają tego planowane działania.
  • Pozwolenie na budowę – jeśli taka konieczność wynika z planowanych prac.

Natomiast standardowo potrzebne będą takie dokumenty jak:

  • Potwierdzające tożsamość np. dowód osobisty.
  • Skrócony odpis aktu małżeństwa (jeśli dotyczy wnioskującego).
  • Zaświadczenie o zatrudnieniu o zarobkach – z tytułu umowy o pracę, prowadzenia działalności gospodarczej, renty czy emerytury.
  • Potwierdzenie posiadanego wkładu własnego.

W zależności od tego, z jakiego źródła pozyskujesz środki, pracujesz w Polsce czy za granicą, jakiego kraju jesteś obywatelem, gdzie masz konto, wymagania mogą być inne. Każda instytucja ustala te oczekiwania indywidualnie, ale też każda przeprowadzi analizę zdolności kredytowej.

Potrzebujesz środków na remont nieruchomości? Przeanalizuję Twoje możliwości, ustalę, na jaką kwotę możesz liczyć i w którym banku będzie ona najwyższa. Przygotuję komplet dokumentów i złożę wnioski do tych instytucji, w których możesz liczyć na najlepsze warunki. Przeprowadzę Cię przez cały proces krok po kroku, tak abyś uzyskał te środki na jak najlepszych warunkach.


Udostępnij ten artykuł

Tomasz Wostal - Ekspert Kredytowy

Od 2008 roku prowadzę swoją działalność i jestem w 100% niezależnym ekspertem kredytowym. Specjalizuję się w kredytach hipotecznych, oddłużaniu, kredytach konsolidacyjnych czy leasingowym. O kredytach wiem dosłownie wszystko, a 90% klientów zawdzięczam poleceniom co najlepiej argumentuje moje doświadczenie i jakość realizowanych usług.

Zobacz wszystkie artykuły

Sprawdź także

Rozwód a kredyt hipoteczny. Jak przenieść lub podzielić kredyt po rozwodzie?

Koleje losu są nieprzewidywalne i zdarza się, że dorośli ludzie podejmują decyzję o rozstaniu. Rozwód to nie tylko emocjonalna karuzela, ale także kwestie związane z podziałem zobowiązań finansowych i majątku. Często spotykanym problemem, jest kredyt hipoteczny. Dla banku, rozwód nie wpływa na zmianę warunków spłaty finansowania. Co w takiej sytuacji możecie zrobić? Rozwód i kredyt […]

czytaj dalej
Wszystkie artykuły