Kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania – podstawowe informacje

Duża część osób mylnie zakłada, że kredyt / pożyczka hipoteczna może posłużyć jedynie do zakupu nieruchomości. Faktycznie, z takim scenariuszem można się spotkać najczęściej. Jednak taka forma finansowania może się też doskonale sprawdzić, gdy szykujesz się do kompleksowego remontu, modernizacji czy rozbudowy swojego domu. Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym na wykończenie mieszkania lub innej nieruchomości? Kiedy sprawdzi się kredyt gotówkowy i czym w ogóle warto brać go pod uwagę? Zapraszam do czytania!

Wsparcie finansowe na remont – jak może pomóc Ci bank?

Jeśli zależy Ci na wykonaniu remontu lub kompleksowej modernizacji swojej nieruchomości (domu czy mieszkania), masz do dyspozycji tak naprawdę 2 opcje: kredyt zabezpieczony hipoteką lub kredyt gotówkowy. A więc środki z kredytu hipotecznego można przeznaczyć na remont? Jak najbardziej – w Polsce jednak wciąż jest to niezbyt popularne rozwiązanie. Wiele osób utożsamia ten rodzaj zobowiązania wyłącznie z zakupem nieruchomości lub działki budowlanej, a to wcale niejedyne jego zastosowanie.

Różnice między jednym i drugim rodzajem finansowania widoczne są na kilku płaszczyznach. Po pierwsze, jest to całkowity koszt kredytu (np. wysokość oprocentowania czy prowizji za udzielenie – niższe w przypadku kredytu hipotecznego). Po drugie, mamy zdecydowanie mniej formalności, gdy decydujemy się na kredyt gotówkowy. Pamiętaj, że wnioskując o kredyt zabezpieczony hipoteką (tzw. kredyt celowy), jesteś zobowiązany przedstawić bankowi m.in. cel finansowania i kosztorys prac remontowych. Po trzecie zaś, w przypadku kredytu gotówkowego okres spłaty jest mocno ograniczony (maksymalnie 10 lat), podczas gdy okres kredytowania kredytu hipotecznego może wynosić nawet 35 lat. 

Jakie prace remontowe wchodzą w zakres kredytu hipotecznego?

Pod tym względem banki mają różne wymagania – wiele zależy także od indywidualnych warunków kredytowych. Jeśli zastanawiasz się, na jakie prace i materiały możesz wziąć kredyt hipoteczny, poniżej znajdziesz listę rzeczy, które wchodzą w zakres tego rodzaju finansowania:

  • kompleksowe wykończenie wnętrz – tapetowanie, malowanie, układanie podłóg, płytek, montaż okien, drzwi itd.
  • modernizacja wnętrza – wymiana starych elementów na nowe (np. zastąpienie starych okien energooszczędnymi, wymiana starej zabudowy meblowej itd.);
  • naprawa/modernizacja instalacji – wykonanie instalacji wodnej, elektrycznej, grzewczej, alarmowej, dostosowanie nieruchomości do wymagań systemów energooszczędnych, np. pomp ciepła;
  • kredyt hipoteczny na zakup sprzętu AGD do zabudowy;
  • zakup niezbędnych produktów budowlanych, wykończeniowych.

Minimalna i maksymalna kwota kredytu hipotecznego

Kredyt na remont domu hipoteczny może być udzielony na różne kwoty, jednak górne limity zawsze będą większe niż w przypadku kredytów gotówkowych bądź pożyczek. Maksymalna kwota takiego zobowiązania uzależniona jest od indywidualnej sytuacji wnioskodawcy (kredytobiorcy), zdolności kredytowej, a także wartości nieruchomości, która zostanie zastawiona jako hipoteka. 

A jaka jest minimalna kwota kredytu na remont lub wykończenie? Są banki, które przyjmują wniosek o kredyt hipoteczny o wysokości 20 000 tysięcy złotych, jednak w innych placówkach rozmowy zaczynają się dopiero od kwoty >100 000 tys. zł. Każdy bank ma własną politykę i regulacje w tym zakresie, o czym trzeba pamiętać.

Kredyt na remont mieszkania – na jakich warunkach udzielany jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny na remont mieszkania lub domu przyznawany jest niemalże na identycznych zasadach, jak klasyczny kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości. Co więc musisz mieć na uwadze?

  • tylko dla właścicieli nieruchomości – jeśli domu lub mieszkanie nie jest Twoją własnością, nie może ubiegać się o kredyt hipoteczny na remont nieruchomości;
  • potwierdzona przez bank zdolność kredytowa – zweryfikowana na podstawie miesięcznych dochodów, analizy zobowiązań, formy zatrudnienia;
  • historia kredytowa – jeśli zdarzyło Ci się kiedykolwiek spóźnić ze spłatą zobowiązania, uzyskanie kredytu hipotecznego może być trudniejsze;
  • wymagany wkład własny.

Jeśli zależy Ci na sfinansowaniu kosztów remontu, możesz też ubiegać się o pożyczkę lub kredyt gotówkowy na remont. Tę drugą opcję omówiłem już w skrócie u góry; w przypadku pożyczki sprawa wygląda bardzo podobnie, natomiast możesz o nią wnioskować także w instytucjach pozabankowych. To jednak dość ryzykowne, które wiąże się ze znacznymi karami w przypadku niedotrzymania warunków umowy, a także z wysokimi ogólnymi kosztami zobowiązania. 

Jako niezależny doradca kredytowy pomagam klientom w doborze optymalnych rozwiązań finansowych. Zgłoś się do mnie, jeśli planujesz remont nieruchomości i nie wiesz, jaka forma finansowania będzie dla Ciebie najlepsza. Zapraszam do kontaktu!


Udostępnij ten artykuł

Tomasz Wostal - Ekspert Kredytowy

Od 2008 roku prowadzę swoją działalność i jestem w 100% niezależnym ekspertem kredytowym. Specjalizuję się w kredytach hipotecznych, oddłużaniu, kredytach konsolidacyjnych czy leasingowym. O kredytach wiem dosłownie wszystko, a 90% klientów zawdzięczam poleceniom co najlepiej argumentuje moje doświadczenie i jakość realizowanych usług.

Zobacz wszystkie artykuły

Sprawdź także

Rozwód a kredyt hipoteczny. Jak przenieść lub podzielić kredyt po rozwodzie?

Koleje losu są nieprzewidywalne i zdarza się, że dorośli ludzie podejmują decyzję o rozstaniu. Rozwód to nie tylko emocjonalna karuzela, ale także kwestie związane z podziałem zobowiązań finansowych i majątku. Często spotykanym problemem, jest kredyt hipoteczny. Dla banku, rozwód nie wpływa na zmianę warunków spłaty finansowania. Co w takiej sytuacji możecie zrobić? Rozwód i kredyt […]

czytaj dalej
Wszystkie artykuły