Kredyt hipoteczny na działkę

Skorzystanie z kredytu hipotecznego kojarzy się głównie z pozyskaniem finansowania na potrzeby zakupu mieszkania lub domu. Tymczasem środki od banku można wykorzystać nie tylko na takie cele, ale również na zakup działki. Co powinieneś wiedzieć o ubieganiu się o taki kredyt? Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać te środki?

Polacy kupują ziemię

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że Polacy w 2020 roku kupili pół miliona nieruchomości, a przeznaczyli na nie 145 mld złotych. Ogromną popularnością cieszyło się w tym okresie kupowanie gruntów – sprzedano w tym czasie 199 765 działek budowlanych i niezabudowanych rolnych. Oznacza to wzrost o 26,8 proc. w stosunku do roku 2019. Na takie nieruchomości wydaliśmy w 2020 roku 34,47 mld zł. Skąd aż tak duże zainteresowanie inwestowaniem w grunty? Polacy jeszcze bardziej w pandemii doceniali korzyści, z którymi wiąże się posiadanie własnego domu z ogródkiem. Tym samym odważniej zaciągamy zobowiązania, decydujemy się na nie, żeby realizować swoje marzenia. Przełożyło się to również na liczbę nowych domów i mieszkań, których do użytku oddano w 2020 roku blisko 222 tys.

Podejście Polaków nie zmieniło się to również w 2021 roku. Według prognoz BIK do końca roku trafi do nas 83 mld złotych nowych pożyczek, co będzie rekordowym wynikiem w historii. O czym warto pamiętać w przypadku kredytu na działkę?

Zakup gruntu

Jeśli podjąłeś decyzję o tym, że chcesz kupić ziemię, a nie masz środków na sfinansowanie inwestycji, to możesz udać się do banku. Zanim jednak zawrzesz umowę przedwstępną z posiadaczem działki, zorientuj się, jaką kwotę możesz uzyskać od tej instytucji.

Teoretycznie nie musisz wybierać kredytu hipotecznego, gdyż możesz również postawić na kredyt gotówkowy, który nie wymaga zabezpieczenia i wskazywania celu zaciągnięcia tych środków. Formalności jest wtedy zdecydowanie mniej, ale zobowiązanie jest wówczas zdecydowanie droższe, a okres spłaty o wiele krótszy. Dlatego w zdecydowanej większości przypadków lepszym wyborem jest ten pierwszy, w przypadku którego zobowiązanie możesz spłacać nawet przez 35 lat.

Przed złożeniem wniosku do jakiegokolwiek banku, sprawdź swoją zdolność do uzyskania środków. Skontaktuj się ze mną, a wtedy przeanalizuję, na jaką kwotę zobowiązania masz szansę, ewentualnie dowiesz się, co możesz zrobić, jeśli obecna sytuacja finansowa nie pozwala Ci na uzyskanie kredytu.

Kredyt hipoteczny – niezbędne dokumenty

Fakt, że pieniędzy potrzebujesz na zakup gruntu, a nie na np. mieszkanie, nie powoduje, że formalności towarzyszących zaciągnięciu zobowiązania będzie mniej. Nie zmienia to jednak faktu, że to stosunkowo tani sposób na uzyskanie tych środków. Ważne kwestie dla banku to:

  • Wysokość Twoich dochodów.
  • Stabilne zatrudnienie.
  • Twoja historia kredytowa.
  • Zobowiązania finansowe, które spłacasz.
  • Liczebność gospodarstwa domowego.

W przypadku kredytu hipotecznego niezbędne jest posiadanie wkładu własnego. Standardowo, w przypadku zobowiązań na zakup mieszkania czy domu wynosić on powinien od 10 do 20 proc. – w zależności od banku. Natomiast wyższe wymagania są stawiane w przypadku kredytu na działkę – wymagany może być wkład własny w wysokości nawet 30-50 proc. Kolejna kwestia to grunt, na sfinansowanie którego bank ma przyznać środki. Jeśli jest to nieruchomość rekreacyjna lub budowlana, to nie powinny się pojawić żadne problemy. Natomiast trudniej o uzyskanie zobowiązania na zakup parceli rolnej.

Jeżeli rozważasz ubieganie się o kredyt hipoteczny, sprawdź, jaka jest moja rola w tym procesie.

Co do wymaganych dokumentów, to pod tym względem oczekiwania banków mogą się nieznacznie różnić. Natomiast najczęściej potrzebne są:

  • dokument potwierdzający tożsamość;
  • skrócony odpis aktu małżeństwa (o ile klient pozostaje w związku małżeńskim);
  • zeznanie podatkowe za poprzedni rok;
  • zaświadczenie o zatrudnieniu od pracodawcy;
  • wyciąg z rachunku bankowego z ostatnich miesięcy;
  • aktualny wypis z rejestru gruntów;
  • odpis z księgi wieczystej nieruchomości;
  • umowa przedwstępna zakupu;
  • informacja o warunkach zabudowy oraz zagospodarowania przestrzennego.

Po ich zgromadzeniu, możliwe jest złożenie wniosku i oczekiwanie na decyzję. Wybierając banki, do których trafią wnioski, analizuję zdolność kredytową klienta i wymagania stawiane przez daną instytucję, aby trafiły one do tych placówek, w których rzeczywiście możliwe jest pozyskanie finansowania.

Kredyt na zakup gruntu i budowę domu

Nabycie działki to dopiero pierwszy krok do spełnienia marzenia w postaci własnego domu. Czy możliwe jest uzyskanie również środków na budowę? Najczęściej banki nie dają możliwości zaciągnięcia jednego zobowiązania, z którego sfinansujesz zakup parceli i jednocześnie budowę – musisz wnioskować o dwa produkty. To jednak nie oznacza, że w ogóle nie ma takich ofert. Możesz postawić na produkt budowlano-hipoteczny, z którego pokryjesz zakup ziemi i jednocześnie uzyskasz środki na budowę wymarzonego obiektu.

Chcesz się właścicielem domu? Nie masz wystarczających oszczędności? Skontaktuj się ze mną. Przeanalizuję Twoje możliwości, dopełnię formalności i złożę wnioski do banków, w których możesz liczyć na najkorzystniejszą ofertę.


Udostępnij ten artykuł

Tomasz Wostal - Ekspert Kredytowy

Od 2008 roku prowadzę swoją działalność i jestem w 100% niezależnym ekspertem kredytowym. Specjalizuję się w kredytach hipotecznych, oddłużaniu, kredytach konsolidacyjnych czy leasingowym. O kredytach wiem dosłownie wszystko, a 90% klientów zawdzięczam poleceniom co najlepiej argumentuje moje doświadczenie i jakość realizowanych usług.

Zobacz wszystkie artykuły

Sprawdź także

Rozwód a kredyt hipoteczny. Jak przenieść lub podzielić kredyt po rozwodzie?

Koleje losu są nieprzewidywalne i zdarza się, że dorośli ludzie podejmują decyzję o rozstaniu. Rozwód to nie tylko emocjonalna karuzela, ale także kwestie związane z podziałem zobowiązań finansowych i majątku. Często spotykanym problemem, jest kredyt hipoteczny. Dla banku, rozwód nie wpływa na zmianę warunków spłaty finansowania. Co w takiej sytuacji możecie zrobić? Rozwód i kredyt […]

czytaj dalej
Wszystkie artykuły