Kredyt hipoteczny na dom z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?

Czy wiesz, że transakcje związane z zakupem używanych domów mają najmniejszy udział spośród wszystkich transakcji sprzedaży – zakupu nieruchomości? To jednocześnie oznacza, że kredyty hipoteczne na zakup domu z drugiej ręki cieszą się najmniejszą popularnością wśród klientów banków – ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by starać się o takie finansowanie. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, na co warto zwrócić szczególną uwagę przed wnioskowaniem o kredyt na zakup domu z rynku wtórnego. Zapraszam!

Kredyt na dom z drugiej ręki – o czym warto pamiętać przed złożeniem wniosku o finansowanie?

Na wstępie wspomniałem, że transakcje kupna używanych domów są zdecydowanie najmniej popularne. Z czego wynika ta tendencja? Przede wszystkim z trudności w znalezieniu tego idealnego domu – znajdującego się w wymarzonej lokalizacji, o odpowiedniej powierzchni i standardzie budowlanym. Zanim zdecydujesz się na zakup wybranej nieruchomości, czekają Cię miesiące, a czasami lata poszukiwań. Niestety rzadko zdarza się, że pierwsze znalezione propozycje pokrywają się z rzeczywistymi oczekiwania i potrzebami przyszłych lokatorów.

Zachęcam wszystkich, którzy zamierzają kupić używany dom, by przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży z aktualnym właścicielem dokładnie przeanalizowali następujące parametry nieruchomości:

Analiza stanu prawnego nieruchomości

 • sprawdzenie księgi wieczystej;
 • sprawdzenie, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką;
 • szczegółowa analiza dokumentacji nieruchomości (można zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy doradcy prawnego w przypadku skomplikowanych zapisów i niejasności w dokumentach).

Analiza stanu technicznego nieruchomości

 • sprawdzenie ogólnego stanu technicznego budynku;
 • analiza ewentualnych defektów konstrukcyjnych;
 • analiza wykorzystanych rozwiązań technicznych i budowlanych;
 • oszacowanie kosztów ewentualnego remontu;
 • warto skorzystać z pomocy doświadczonego inspektora budowlanego.

Analiza lokalizacji

 • bliskość budynków użyteczności publicznej, infrastruktury drogowej itd.;
 • analiza planu zagospodarowania przestrzennego (sprawdzenie, czy w pobliżu nie jest planowana budowa obiektów, które mogłyby pogorszyć komfort zamieszkiwania lub zmniejszyć wartość nieruchomości, np. dróg szybkiego ruchu, sklepów wielkopowierzchniowych itd.).

Analiza kosztów eksploatacyjnych

 • analiza opłat związanych z zużyciem energii, wody, wywozem śmieci itd.;
 • analiza ubytków energetycznych generowanych przez budynek, które mogą znacząco podnieść koszty eksploatacji (dotyczy przede wszystkim starego budownictwa);
 • warto wykonać również badania geologiczne gruntu.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny na używany dom?

Wnioskowanie o kredyt hipoteczny na zakup domu z rynku wtórnego zasadniczo nie będzie różnić się od podpisywania umowy kredytowej na inny cel. Podstawą jest przedstawienie zaświadczenia o zarobkach, na podstawie którego bank dokonuje weryfikacji zdolności kredytowej. Konieczne będzie również dostarczenie odpisu z księgi wieczystej nieruchomości oraz umowy przedwstępnej dotyczącej kupna domu, która podpisywana jest między kupującym a obecnym właścicielem. Umowa ta nie jest jeszcze traktowana jako przeniesienie praw własności, ale jako zobowiązanie, że do niego dojdzie. Dokument powinien być sporządzony u notariusza.

Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu z drugiej ręki? Sprawdź, jak to wygląda krok po kroku:

 1. Wybór wymarzonej nieruchomości.
 2. (krok opcjonalny, ale polecany) Kontakt z doradcą kredytowym celem przeanalizowania zdolności kredytowej i sprawdzenia domu pod kątem finansowania.
 3. Skompletowanie niezbędnych dokumentów.
 4. Podpisanie umowy przedwstępnej z właścicielem nieruchomości.
 5. Złożenie wniosków kredytowych w wybranych bankach.
 6. Oczekiwanie na decyzję kredytową, ewentualne negocjacje i ostateczny wybór banku.
 7. Przekazanie wkładu własnego w wysokości 20% wartości nieruchomości lub 10% w przypadku wykupienia ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego.
 8. Analiza i podpisanie umowy kredytowej.
 9. Podpisanie umowy przyrzeczonej.
 10. Wypłata środków.

Plusy i minusy zakupu domu lub mieszkania z rynku wtórnego

Na korzyść takiego rozwiązania z pewnością przemawia możliwość zakupu nieruchomości w naprawdę dobrej cenie, w pełni wyposażonej i w pożądanej lokalizacji. Nie trzeba czekać na zakończenie prac budowalnych – dom dostępny jest od ręki i od razu można w nim zamieszkać. Wady takiej transakcji to przede wszystkim konieczność zapłaty podatku PCC w wysokości 2%. Do tego trzeba doliczyć ograniczone możliwości dostosowania nieruchomości do swoich potrzeb. Oczywiście można to zrobić, natomiast będzie się to wiązało z przeprowadzeniem remontu, a to generuje kolejne koszty. 

Chcesz wziąć kredyt z hipoteką na używany dom? Skontaktuj się z zaufanym ekspertem kredytowym

Zapraszam do kontaktu wszystkich zainteresowanych sfinansowaniem zakupu używanej nieruchomości – jako niezależny doradca kredytowy pomogę w wyborze najlepszych ofert kredytów hipotecznych!


Udostępnij ten artykuł

Tomasz Wostal - Ekspert Kredytowy

Od 2008 roku prowadzę swoją działalność i jestem w 100% niezależnym ekspertem kredytowym. Specjalizuję się w kredytach hipotecznych, oddłużaniu, kredytach konsolidacyjnych czy leasingowym. O kredytach wiem dosłownie wszystko, a 90% klientów zawdzięczam poleceniom co najlepiej argumentuje moje doświadczenie i jakość realizowanych usług.

Zobacz wszystkie artykuły

Sprawdź także

Czym może skutkować niespłacanie kredytu hipotecznego?

Czym może skutkować niespłacanie kredytu hipotecznego? Kupując nieruchomość na kredyt, Twoim głównym zobowiązaniem jest podstawienie określonej sumy pieniędzy (raty), w określonym terminie i na wskazany rachunek bankowy. Niespełnienie zobowiązań kredytowych niesie za sobą różnego rodzaju konsekwencje finansowe i prawne. Dlaczego pojawiają się opóźnienia? W trakcie wieloletniej umowy zmieniają się stopy procentowe, sytuacja gospodarcza, a także […]

czytaj dalej
Wszystkie artykuły