Kredyt hipoteczny na dom z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?

Czy wiesz, że transakcje związane z zakupem używanych domów mają najmniejszy udział spośród wszystkich transakcji sprzedaży – zakupu nieruchomości? To jednocześnie oznacza, że kredyty hipoteczne na zakup domu z drugiej ręki cieszą się najmniejszą popularnością wśród klientów banków – ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by starać się o takie finansowanie. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, na co warto zwrócić szczególną uwagę przed wnioskowaniem o kredyt na zakup domu z rynku wtórnego. Zapraszam!

Kredyt na dom z drugiej ręki – o czym warto pamiętać przed złożeniem wniosku o finansowanie?

Na wstępie wspomniałem, że transakcje kupna używanych domów są zdecydowanie najmniej popularne. Z czego wynika ta tendencja? Przede wszystkim z trudności w znalezieniu tego idealnego domu – znajdującego się w wymarzonej lokalizacji, o odpowiedniej powierzchni i standardzie budowlanym. Zanim zdecydujesz się na zakup wybranej nieruchomości, czekają Cię miesiące, a czasami lata poszukiwań. Niestety rzadko zdarza się, że pierwsze znalezione propozycje pokrywają się z rzeczywistymi oczekiwania i potrzebami przyszłych lokatorów.

Zachęcam wszystkich, którzy zamierzają kupić używany dom, by przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży z aktualnym właścicielem dokładnie przeanalizowali następujące parametry nieruchomości:

Analiza stanu prawnego nieruchomości

  • sprawdzenie księgi wieczystej;
  • sprawdzenie, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką;
  • szczegółowa analiza dokumentacji nieruchomości (można zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy doradcy prawnego w przypadku skomplikowanych zapisów i niejasności w dokumentach).

Analiza stanu technicznego nieruchomości

  • sprawdzenie ogólnego stanu technicznego budynku;
  • analiza ewentualnych defektów konstrukcyjnych;
  • analiza wykorzystanych rozwiązań technicznych i budowlanych;
  • oszacowanie kosztów ewentualnego remontu;
  • warto skorzystać z pomocy doświadczonego inspektora budowlanego.

Analiza lokalizacji

  • bliskość budynków użyteczności publicznej, infrastruktury drogowej itd.;
  • analiza planu zagospodarowania przestrzennego (sprawdzenie, czy w pobliżu nie jest planowana budowa obiektów, które mogłyby pogorszyć komfort zamieszkiwania lub zmniejszyć wartość nieruchomości, np. dróg szybkiego ruchu, sklepów wielkopowierzchniowych itd.).

Analiza kosztów eksploatacyjnych

  • analiza opłat związanych z zużyciem energii, wody, wywozem śmieci itd.;
  • analiza ubytków energetycznych generowanych przez budynek, które mogą znacząco podnieść koszty eksploatacji (dotyczy przede wszystkim starego budownictwa);
  • warto wykonać również badania geologiczne gruntu.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny na używany dom?

Wnioskowanie o kredyt hipoteczny na zakup domu z rynku wtórnego zasadniczo nie będzie różnić się od podpisywania umowy kredytowej na inny cel. Podstawą jest przedstawienie zaświadczenia o zarobkach, na podstawie którego bank dokonuje weryfikacji zdolności kredytowej. Konieczne będzie również dostarczenie odpisu z księgi wieczystej nieruchomości oraz umowy przedwstępnej dotyczącej kupna domu, która podpisywana jest między kupującym a obecnym właścicielem. Umowa ta nie jest jeszcze traktowana jako przeniesienie praw własności, ale jako zobowiązanie, że do niego dojdzie. Dokument powinien być sporządzony u notariusza.

Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu z drugiej ręki? Sprawdź, jak to wygląda krok po kroku:

  1. Wybór wymarzonej nieruchomości.
  2. (krok opcjonalny, ale polecany) Kontakt z doradcą kredytowym celem przeanalizowania zdolności kredytowej i sprawdzenia domu pod kątem finansowania.
  3. Skompletowanie niezbędnych dokumentów.
  4. Podpisanie umowy przedwstępnej z właścicielem nieruchomości.
  5. Złożenie wniosków kredytowych w wybranych bankach.
  6. Oczekiwanie na decyzję kredytową, ewentualne negocjacje i ostateczny wybór banku.
  7. Przekazanie wkładu własnego w wysokości 20% wartości nieruchomości lub 10% w przypadku wykupienia ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego.
  8. Analiza i podpisanie umowy kredytowej.
  9. Podpisanie umowy przyrzeczonej.
  10. Wypłata środków.

Plusy i minusy zakupu domu lub mieszkania z rynku wtórnego

Na korzyść takiego rozwiązania z pewnością przemawia możliwość zakupu nieruchomości w naprawdę dobrej cenie, w pełni wyposażonej i w pożądanej lokalizacji. Nie trzeba czekać na zakończenie prac budowalnych – dom dostępny jest od ręki i od razu można w nim zamieszkać. Wady takiej transakcji to przede wszystkim konieczność zapłaty podatku PCC w wysokości 2%. Do tego trzeba doliczyć ograniczone możliwości dostosowania nieruchomości do swoich potrzeb. Oczywiście można to zrobić, natomiast będzie się to wiązało z przeprowadzeniem remontu, a to generuje kolejne koszty. 

Chcesz wziąć kredyt z hipoteką na używany dom? Skontaktuj się z zaufanym ekspertem kredytowym

Zapraszam do kontaktu wszystkich zainteresowanych sfinansowaniem zakupu używanej nieruchomości – jako niezależny doradca kredytowy pomogę w wyborze najlepszych ofert kredytów hipotecznych!


Udostępnij ten artykuł

Tomasz Wostal - Ekspert Kredytowy

Od 2008 roku prowadzę swoją działalność i jestem w 100% niezależnym ekspertem kredytowym. Specjalizuję się w kredytach hipotecznych, oddłużaniu, kredytach konsolidacyjnych czy leasingowym. O kredytach wiem dosłownie wszystko, a 90% klientów zawdzięczam poleceniom co najlepiej argumentuje moje doświadczenie i jakość realizowanych usług.

Zobacz wszystkie artykuły

Sprawdź także

Rozwód a kredyt hipoteczny. Jak przenieść lub podzielić kredyt po rozwodzie?

Koleje losu są nieprzewidywalne i zdarza się, że dorośli ludzie podejmują decyzję o rozstaniu. Rozwód to nie tylko emocjonalna karuzela, ale także kwestie związane z podziałem zobowiązań finansowych i majątku. Często spotykanym problemem, jest kredyt hipoteczny. Dla banku, rozwód nie wpływa na zmianę warunków spłaty finansowania. Co w takiej sytuacji możecie zrobić? Rozwód i kredyt […]

czytaj dalej
Wszystkie artykuły