Kredyt hipoteczny krok po kroku

Uzyskanie kredytu hipotecznego w banku nie jest prostym procesem, ale jest absolutnie niezbędny do odniesienia sukcesu w poszukiwaniach własnego mieszkania dla większości osób. Niestety nabycie nowoczesnego mieszkania prosto od dewelopera, w atrakcyjnej lokalizacji dużego i rozwijającego się miasta, za gotówkę – to możliwość tylko najzamożniejszych przedstawicieli klasy średniej lub inwestorów i przedsiębiorców. Wszystko to sprawia, że boom na własne mieszkanie, a także popyt na produktu oferowane przez współczesnych deweloperów, jest w dużej mierze uzależnione tylko i wyłącznie od intensywności akcji kredytowej podejmowanej przez banki komercyjne.
Przez długie lata nie było trudno o dobry kredyt hipoteczny, który byłby dostępny także dla osób z nieco gorszą sytuacją finansową. Oczywiście różne kraje i odmienne sektory bankowe inaczej realizowały swój kredyt hipoteczny krok po kroku, wybierając inne modele biznesowe czy handlowe. Jedne banki, jak chociażby amerykańskie, całkiem świadomie i z chłodną kalkulacją, brały na siebie minimalne wtedy ryzyko niewypłacalności klientów wybierających ich tani kredyt hipoteczny. Przy wzrostach płac i niskim bezrobociu, nawet osoby bez stabilnego zatrudnienia długo były w stanie wywiązywać się z zapisów umowy o kredyt hipoteczny krok po kroku. W momencie załamania się koniunktury giełdowej, bankructw dużych firm i fali bezrobocia, strajków, uszczuplenia dochodów gospodarstw domowych – każdy taki tani kredyt hipoteczny udzielony w przeszłości niewłaściwemu klientowi stawał się prawdziwym kamieniem u szyi bankierów i akcjonariuszy wielkich spółek finansowych.

Różne bankowe oferty

Tak długo, jak dobry kredyt hipoteczny nie przynosi jednak strat bankowi, a klienci mieszkający w swoich wymarzonych mieszkaniach oraz domach jakoś zawsze dają radę znaleźć środki na spłatę raty, cała gospodarka żyje i rozwija się właśnie dzięki tej akcji kredytowej – zarówno pośrednio jak i bezpośrednio. Kapitał, którym bank dzieli się poniekąd z klient, w rzeczywistości trafia do sektora budowlanego i do deweloperów czy pośredników w obrocie nieruchomościami. Bank zarabia na oprocentowanym kredycie, a klient banku cieszy się z możliwości nabycia ekskluzywnego i nowego dobra, jakim jest nieruchomość, pomimo oczywistych braków finansowych w danym momencie swojego życia.

Nie dziwi więc, że kredyt hipoteczny krok po kroku chcą otrzymać przede wszystkim osoby młode, dopiero rozpoczynające całkowicie samodzielnie i niezależne życie, a potrzebujący do tego przede wszystkim własnego mieszkania. Tylko tani kredyt hipoteczny, jest w stanie zapewnić im możliwość zrealizowania tego marzenia, albowiem kosztowne kredyty przeważnie oznaczają także wyższe koszty miesięczne spłacanej raty.
Jeśli więc dobre oferty bankowe nie mogą być komuś sprzedane w wyniku negatywnego wyniku oceny jego zdolności kredytowej, klient taki poszukuje ofert w innych, konkurencyjnych bankach. Ostatecznie więc często trafia do takich placówek, w których dobry kredyt hipoteczny to taki z wysoką stopą przyznawania, mimo tego, że klienci z gorszą zdolnością kredytową zostają poniekąd zmuszeni do wzięcia na siebie jeszcze większego zobowiązania. Wyższe oprocentowanie kredytu to jeden z podstawowych chwytów, jakie stosują banki względem klientów mocno zdesperowanych i poszukujących pilnie mieszkania dla własnej rodziny.

Przed podpisaniem umowy z takim bankiem należy jednak przede wszystkim taki kredyt hipoteczny krok po kroku sprawdzić i przeanalizować – najlepiej z doświadczonym ekspertem finansowym. Kierowanie się wyłącznie wskazówkami i radami sprzedawcy w banku, którego zadaniem jest sprzedaż kredytu hipotecznego, może być tutaj zgubne. Na szczęście nabywając kredyt hipoteczny krok po kroku przeprowadzeni możemy być jako konsumenci nie tylko przez ekspertów, ale także przez rozliczne strony internetowe, porównywarki ofert, fora internetowe, czy wreszcie – branżowe poradnikowe publikacje w magazynach czy nawet literaturze fachowej.
Najważniejsze zasady, o których trzeba pamiętać przed zdecydowaniem się na jedną z rozlicznych ofert, to przede wszystkim:

  • Wybór opcji kredytowej wyłącznie w walucie, w której się zarabia. To fundament neoliberalnych zasad bankowców, którzy także dla własnego bezpieczeństwa przestają dzisiaj oferować klientom z danego państwa możliwości zaciągania zobowiązań w innej walucie. Do niedawna jeszcze był to jednak idealny sposób na to, aby sprzedać tani kredyt hipoteczny klientowi, który normalnie nie spełniałby rygorystycznych warunków analizy zdolności kredytowej w banku, gdyby nie rozliczanie jego zobowiązania w obcej walucie jak frank szwajcarski, względem której panował aktualnie najkorzystniejszy kurs wymiany międzybankowej. Dzisiaj wiadomo, że jest to wielkim błędem i branie na siebie wraz z wieloletnim zobowiązaniem hipotecznym także dodatkowego ryzyka kursowego, jest po prostu wielkim błędem ekonomicznym.
  • Ubezpieczenie nieruchomości, na którą zaciąga się dwudziesto- lub trzydziestoletnie zobowiązanie w banku. Oczywiście w dzisiejszej rzeczywistości praktycznie każdy kredyt hipoteczny krok po kroku jest przyznawany przez banki tylko i wyłącznie klientom, którzy spełnią określone wymogi formalne, w tym także ubezpieczenie nieruchomości. Naturalnie banki oczekują dość podstawowego ubezpieczenia, które jednak także przy dużym metrażu może być bardzo wysokie. Wskazane jest jednak także, aby osoby wydające niekiedy ponad pięćset tysięcy złotych na kupno nieruchomości, rozważyli wybranie jak najlepszej i najszerszej opcji ubezpieczeniowej dla tak zasadniczego składnika swojego majątku.
  • Wybranie racjonalnej opcji kredytowania na dwadzieścia lub trzydzieści lat, uwzględniając przy tym różne możliwe czynniki finansowe, zawodowe i zdrowotne, jakie mogą pojawić się na przestrzeni kolejnych lat. Niestety tani kredyt hipoteczny sprawia, że można kupić sobie bardzo dużą nieruchomość i często młodzi ludzie decydują się na wzięcie większego mieszkania i przez to większego kredytu, niż w rzeczywistości jest im potrzebne do komfortowego życia. Deweloperzy jednak wcale nie ułatwiają tego dylematu, budując coraz to większe i bardziej luksusowe mieszkania – nabycie taniego nowego mieszkania, z małym metrażem, prosto od dewelopera, w dużym mieście, jest już prawie niemożliwe.
tani kredyt hipoteczny

Oczywiście nie każdy nabywca musi być specjalistą w prawie bankowym, handlowym czy budowlanym, a tym bardziej nie zawsze musi mieć zdolność realnej wyceny wartości nieruchomości. Zawsze warto więc korzystać z pomocy doświadczonych profesjonalistów, ekspertów finansowych czy rzeczoznawców budowlanych, przed podpisaniem tak ważnej umowy, jak umowa kupna nieruchomości i kredytu hipotecznego.


Udostępnij ten artykuł

Tomasz Wostal - Ekspert Kredytowy

Od 2008 roku prowadzę swoją działalność i jestem w 100% niezależnym ekspertem kredytowym. Specjalizuję się w kredytach hipotecznych, oddłużaniu, kredytach konsolidacyjnych czy leasingowym. O kredytach wiem dosłownie wszystko, a 90% klientów zawdzięczam poleceniom co najlepiej argumentuje moje doświadczenie i jakość realizowanych usług.

Zobacz wszystkie artykuły

Sprawdź także

Jak poprawić zdolność do kredytu hipotecznego? 5 sprawdzonych porad

Odpowiednio wysoka zdolność kredytowa do kredytu hipotecznego jest niezbędna, jeśli chcemy mieć realne szanse na otrzymanie finansowania od banku. Kluczem do sukcesu jest skrupulatne przygotowanie kredytobiorcy do procesu ubiegania się o kredyt. Zanim zaczniemy jakiekolwiek działania, powinniśmy dokonać skrupulatnej kalkulacji kredytu hipotecznego oraz przeanalizowania sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. W ten sposób możemy ocenić poziom zdolności […]

czytaj dalej
Wszystkie artykuły