Kredyt hipoteczny dla singli – jakie są dostępne opcje?

Słyszałem już wiele mitów na temat kredytów hipotecznych – mniej lub bardziej absurdalnych. Jeden z nich głosi, że kredyt mieszkaniowy może uzyskać wyłącznie małżeństwo lub rodzina z dziećmi. To jednak zupełnie nietrafiona informacja, bo singiel jak najbardziej może otrzymać kredyt hipoteczny. Banki nie zwracają uwagi na stan cywilny wnioskodawców i w żadnym wypadku nie mają prawa odmówić udzielenia finansowania na tej podstawie. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, jak dostać kredyt z hipoteką jako singiel i czy jest trudniejsze niż w innych przypadkach. Zapraszam do czytania!

Kredyt na mieszkanie dla singla

Czy osoba żyjąca w pojedynkę może otrzymać kredyt hipoteczny? Oczywiście, że tak – warto jednak mieć świadomość, iż samodzielne prowadzenie gospodarstwa domowego i szeroko rozumiane utrzymanie się stanowi zwykle większe wyzwanie pod kątem ekonomicznym niż w przypadku rodzin czy małżeństw. Single muszą sami troszczyć się o swoje finanse (obecne i przyszłe), a na ich barkach spoczywa naprawdę duża odpowiedzialność. Co istotne, banki generalnie przychylniej patrzą na wnioski o kredyty hipoteczne składane przez osoby prowadzące razem gospodarstwo. Wspólne życie pod jednym dachem i ogarnianie finansów jest faktycznie dość solidnym argumentem za, natomiast nigdy kredytodawca nie odmówi finansowania właśnie z tego powodu.

Kredyt hipoteczny dla singli, jak każde inne zobowiązanie z hipoteką, może być udzielone wyłącznie po spełnieniu wszystkich kryteriów po stronie kredytobiorcy. Podstawa to rzecz jasna odpowiednia wysoka zdolność kredytowa. Banki zwracają uwagę również na dotychczasową historię kredytową czy stabilne źródło dochodów. Konieczne będzie także posiadanie wkładu własnego – jego wysokość jest taka sama dla indywidualnych kredytów hipotecznych oraz kredytów dla par.

Jak otrzymać kredyt hipoteczny dla singla?

Tak jak wspomniałem na początku, w oczach banku kredyt na zakup mieszkania dla singla jest zobowiązaniem nieco bardziej ryzykownym, co nie oznacza, że niemożliwym do uzyskania. Warto wiedzieć, jak podchodzą do niego instytucje bankowe i przygotować się na ewentualne trudności. 

Zdolność kredytowa

To absolutna podstawa w każdym przypadku. Kredytobiorca musi udowodnić, że jest w stanie terminowo spłacać raty zobowiązania, co w przypadku singla ma szczególne znaczenie – mówimy tutaj o sytuacji, w której kredyt będzie spłacany z pojedynczego źródła utrzymania. Biorąc pod uwagę, że koszty życia są w takim przypadku wyższe, a dochody zwykle niższe, singiel może liczyć na mniejszą kwotę kredytu niż para/małżeństwo. Nie jest to oczywiście reguła, bo osoba samotna może wykazywać bardzo wysokie dochody i cieszyć się równie wysoką zdolnością kredytową. 

Przy analizie zdolności bank bierze pod uwagę wysokość dochodów, comiesięcznych wydatków i innych zobowiązań z tytułu np. zaciągniętych wcześniej kredytów gotówkowych czy pożyczek. Aspekty te w znacznym stopniu wpływają na wysokość kredytu hipotecznego. Oficjalne zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego mówią o tym, by nie udzielać kredytów osobom, których obecne zobowiązania pochłaniają ok. 40% miesięcznych dochodów. 

Kredyt dla singla a wkład własny 

By ubiegać się o kredyt hipoteczny, należy przedstawić bankowi wkład własny będący częścią kwoty przeznaczonej na zakup mieszkania czy domu. Wysokość wkładu własnego w każdym przypadku jest taka sama i wynosi 20% całościowej kwoty – niezależnie czy bierzemy pod uwagę kredyt dla singla czy pary. Są jednak wyjątki od tej reguły i czasami można uzyskać ofertę z niskim wkładem własnym, wynoszącym jedynie 10%. W takich przypadkach pojawiają się jednak dodatkowe koszty kredytu, które warto mieć na uwadze. 

Ubezpieczenie na życie jako dodatkowe zabezpieczenie spłaty kredytu

Jako że kredyt na mieszkanie dla singla jest postrzegany jako bardziej ryzykowny, bank może nałożyć na zobowiązanie wyższe koszty. Odsetki czy prowizja muszą pozostać takie same, by nie narażać się na oskarżenia o dyskryminację samotnych osób. Indywidualny kredytobiorca może być jednak zobligowany do wykupienia polisy na życie, która będzie dla banku swego rodzaju zabezpieczeniem na wypadek jego śmierci. Choć takie ubezpieczenie teoretycznie nie jest obowiązkowe, w praktyce często uzależniona jest od niego ostateczna decyzja banku – klient musi kupić polisę, jeśli chce dostać kredyt hipoteczny. 

Jak uzyskać kredyt hipoteczny dla singla – praktyczne wskazówki

Najlepszą wskazówką, jaką możesz usłyszeć jako singiel starający się o kredyt, jest kontakt z niezależnym doradcą kredytowym – na przykład ze mną. Pomogę Ci przeanalizować Twoją sytuację finansową, określić szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego, a także znajdę dla Ciebie najkorzystniejsze oferty. Zapraszam!


Udostępnij ten artykuł

Tomasz Wostal - Ekspert Kredytowy

Od 2008 roku prowadzę swoją działalność i jestem w 100% niezależnym ekspertem kredytowym. Specjalizuję się w kredytach hipotecznych, oddłużaniu, kredytach konsolidacyjnych czy leasingowym. O kredytach wiem dosłownie wszystko, a 90% klientów zawdzięczam poleceniom co najlepiej argumentuje moje doświadczenie i jakość realizowanych usług.

Zobacz wszystkie artykuły

Sprawdź także

Rozwód a kredyt hipoteczny. Jak przenieść lub podzielić kredyt po rozwodzie?

Koleje losu są nieprzewidywalne i zdarza się, że dorośli ludzie podejmują decyzję o rozstaniu. Rozwód to nie tylko emocjonalna karuzela, ale także kwestie związane z podziałem zobowiązań finansowych i majątku. Często spotykanym problemem, jest kredyt hipoteczny. Dla banku, rozwód nie wpływa na zmianę warunków spłaty finansowania. Co w takiej sytuacji możecie zrobić? Rozwód i kredyt […]

czytaj dalej
Wszystkie artykuły