Leasing samochodowy jest opłacalny?

Leasing samochodu na firmę jest znacznie bardziej opłacalny niż używanie auta osobistego. Przede wszystkim chodzi o względy podatkowe jednak zalet jest znacznie więcej. Mimo to w Polsce jedynie co piąty przedsiębiorca korzysta z tego typu rozwiązania. Dla przykładu w Europie średnia ta jest niemal dwa razy większa. Przede wszystkim wynika to z nieświadomości działania leasingu oraz szeregu korzyści jakie oferuje. Jedną z podstawowych zalet jest łatwość jego otrzymania. Firmy leasingowe nie wymagają od nas zdolności finansowej liczonej w tak rygorystyczny sposób jak w przypadku banków udzielających nam kredytu na samochód. Poza tym wszelkie procedury związane z zawieraniem umów są znacznie uproszczone. Już sam fakt, że otrzymujemy prostszy sposób na zakup samochodu firmowego powinien być doskonałym przykładem na to, że leasing jest znacznie bardziej opłacalny niż przykładowo tradycyjny kredyt.

Dodatkowym atutem jest fakt, iż leasing nie zmniejsza zdolności kredytowej firmy. W związku z tym nadal zachowujemy możliwość wzięcia większego kredytu na rozwój swojej działalności. Oprócz tego nie musimy angażować większego wkładu własnego na zakup auta. Dzięki temu zaoszczędzone środki można wykorzystać w dowolny sposób lub też zatrzymać je na tak zwaną czarną godzinę. Inaczej jak w przypadku tradycyjnego kredytu przy leasingu płaci się jedynie za użytkowanie samochodu. Wszystkie opłaty są stałe i niezmienne przez cały czas trwania umowy.

Co więcej bardzo często leasingodawca w ramach usługi we własnym zakresie wykonuje naprawy czy badania serwisowe, a razie potrzeby zapewnia samochód zastępczy. Jako, że nie jesteśmy właścicielami auta nie musimy martwić się o jego późniejszą sprzedaż. Jedynie od nas zależy czy po upływie umowy zdecydujemy się na jego wykupienie czy też podpisanie kolejnej na nowy samochód. Jest to niezwykle przydatne w przypadku firm, które posiadają dużą flotę. Zamiast szukać kupca na wyeksploatowane auta po prostu pozbywamy się ich wraz z końcem leasingu i w zamian bierzemy nowe.

Mimo wszystko chyba najważniejsza zaletą leasingu są korzystne warunki rozliczania podatku VAT. Inaczej jak w przypadku kredytu otrzymujemy możliwość odliczenia pełnych rat leasingowych bowiem nie wyróżnia się tutaj podziału na odsetki i kapitał. Jest to niebywale duża zaleta tego typu finansowania, gdyż zamiast samych odsetek odliczmy całą ratę. Dodatkowo leasing operacyjny pozwala na dwukrotne odliczenie podatku VAT. Jest to możliwe, gdyż w świetle przepisów prawa polskiego wykup samochodu po zakończeniu leasingu jest odrębną transakcją. Zatem najpierw są to raty leasingowe, a następnie wykup.

Należy jednak pamiętać, że w obu przypadkach nadal obowiązuje limit 60% i kwota 6000 zł VAT-u do odliczenia. Nie ulega wątpliwości, iż leasing samochodowy na firmę jest znacznie bardziej opłacalny niż zakup za pomocą kredytu bankowego. Zbiór korzyści jest rozbudowany i niepodważalny. Naprawdę warto rozważyć tą formę finansowania decydując się na zakup auta do firmy, a ja mogę Państwu pomóc wybrać najkorzystniejszy kredyt leasingowy.


Udostępnij ten artykuł

Tomasz Wostal - Ekspert Kredytowy

Od 2008 roku prowadzę swoją działalność i jestem w 100% niezależnym ekspertem kredytowym. Specjalizuję się w kredytach hipotecznych, oddłużaniu, kredytach konsolidacyjnych czy leasingowym. O kredytach wiem dosłownie wszystko, a 90% klientów zawdzięczam poleceniom co najlepiej argumentuje moje doświadczenie i jakość realizowanych usług.

Zobacz wszystkie artykuły

Sprawdź także

Rozwód a kredyt hipoteczny. Jak przenieść lub podzielić kredyt po rozwodzie?

Koleje losu są nieprzewidywalne i zdarza się, że dorośli ludzie podejmują decyzję o rozstaniu. Rozwód to nie tylko emocjonalna karuzela, ale także kwestie związane z podziałem zobowiązań finansowych i majątku. Często spotykanym problemem, jest kredyt hipoteczny. Dla banku, rozwód nie wpływa na zmianę warunków spłaty finansowania. Co w takiej sytuacji możecie zrobić? Rozwód i kredyt […]

czytaj dalej
Wszystkie artykuły