Pierwszy krok do spełnienia marzeń – kredyt na budowę domu

Analizujesz od jakiegoś czasu swoje sąsiedztwo, zastanawiasz się czy mieszkanie w bloku, na stale przepełnionym osiedlu z brakiem miejsc do parkowania, to dobry wybór? Przyglądasz się otoczeniu i nagle uznajesz, ze właściwie, to najlepiej czułbyś się w swoim własnym domu, z niewielkim ogrodem, tarasem i prywatnym garażem? A może dochodzisz do wniosku, że wolisz wypocząć po ciężkim dniu pracy w miejscu, które będzie oazą spokoju?

Zatem prawdopodobnie rozważasz budowę własnego domu, ale z racji tego, że na tynku ofert jest tak dużo produktów bankowych, prawdopodobnie skłaniasz się do tego, aby machnąć na to wszystko ręką.

Jednak, po jakimś czasie, mimo wszystko coś nie daje Ci spokoju, myśli o własnym domu wracają jak bumerang, za każdym razem, gdy znów objeżdżasz parking w poszukiwaniu wolnego miejsca. Nagle, któregoś dnia uznajesz, że stało się, decyzja o budowie domu została podjęta. Doskonale! Tylko, co teraz?

Pierwsza myśl, która pojawia się zawsze, gdy w grę wchodzi nowa inwestycja to, skąd wziąć na to pieniądze? Otóż, jeśli dysponujesz gotówką, na tyle dużą, aby bez większych trudności pokryć koszty związane z wybudowaniem domu, to nie powinno być problemu. Jest to niewątpliwie najszybsza i pod kątem wieloletnich następnych doświadczeń, także najwygodniejsza forma zakupu. Jednak mimo wszystko najczęściej spotykamy się z sytuacją, gdy to właśnie zaciągnięcie kredytu na dom pozwala przybliżyć się do spełnienia marzeń. Jakie są, więc plusy i minusy takiego rozwiązania?

Kredyt, decyzja dobra czy nietrafiona?

Skoro decyzja o budowie domu już została podjęta, a stan twoich oszczędności nie pozwala na sfinansowanie tego przedsięwzięcia w całości, to istotnie warto zastanowić się nad opcją zaciągnięcia kredytu na budowę domu. Oczywiście już na tym etapie, ważne jest to, aby mieć świadomość, że kredyt na dom jest bardzo dużym zobowiązaniem na długie lata.

kredyt hipoteczny a budowa domu

Dlatego też decyzja o wyborze banku, w którym kredyt zostanie zaciągnięty również jest bardzo istotna. Niejednokrotnie, aby uchronić się przed wpadnięciem w ciężką do zrozumienia przestrzeń branżowych zwrotów, terminów i definicji używanych zarówno w umowach jak i ofertach banków, rozważasz opcję skorzystania z pomocy eksperta w tej dziedzinie. Jeśli jednak próbujesz ograniczać koszty, to analiza poszczególnych ofert kredytowych będzie spoczywała w większości na tobie.

Jak wybierać kredyt, aby wybrać mądrze?

Niezależnie od tego czy rynek produktów bankowych jest dla ciebie w jakimś stopniu przystępny, to poszukiwania odpowiedniego kredytu na dom należy rozpocząć od wyliczenia budżetu, jaki będziesz w stanie wydać na ten cel, pozwoli to urealnić kwotę, jaką potrzebujesz uzyskać od banku i jaką wraz z odsetkami będziesz później spłacał. Jeśli twój budżet już został wstępnie ustalony, to konieczne jest, abyś przeanalizował oferty banków pod kątem:

  • okresu kredytowania,
  • proponowanego oprocentowania,
  • wymogów związanych z ewentualnym wkładem własnym,
  • rodzaj dokumentów koniecznych do złożenia wniosku,
  • częstotliwością wypłat poszczególnych kwot kredytu.

Zatem jak widzisz, przeanalizowanie tych kilku kwestii, pozwoli wstępnie wyselekcjonować oferty. Ze względu na to, że kredyt na dom jest zobowiązaniem, które wiąże się z długim okresem spłaty, to warto zauważyć, że banki najczęściej oferują umowy na 30-35 lat, ale bywają też krótsze, na 20 lat. Istotne przy tym wyborze będzie miało również znaczenie wspomniane powyżej oprocentowanie.

Banki mogą oferować różnego rodzaju promocje czy obniżki ceny na marży za udzielenie kredytu, jeśli połączysz produkty np. poprzez otwarcie rachunku oszczędnościowego itp. jednakże to właśnie oprocentowanie będzie miało największy wpływ na spłatę kapitału. Ponadto niezwykle istotne znaczenie będzie miało to, na jakich warunkach bank udziela kredytu na dom. Można, bowiem być tak, że warunkiem koniecznym do złożenia wniosku kredytowego jest fakt posiadania działki budowlanej na własność, co jest w wielu przypadkach traktowane, jako rodzaj wkładu własnego.

Zatem jeśli masz to szczęście, że posiadasz już działkę, to wystarczy potwierdzić to, poprzez udostępnienie aktu notarialnego poświadczającego własność, następnie dołączyć pozostałe dokumenty wymagane przez bank i oczekiwać na decyzję kredytową.

Zapewne zastanawiasz się, co będzie dalej? Otóż najprawdopodobniej w przypadku kredytu na budowę domu bank po zatwierdzeniu wniosku nie przekaże ci od razu całej kwoty kredytu, będzie natomiast przelewał poszczególne transze na kolejne etapy budowy. Istotne w takich przypadkach jest to, aby rozsądnie wydawać poszczególne kwoty.

Bank ma bowiem prawo do wstrzymania wypłat kolejnych transzy lub całkowicie cofnąć zgodę na kredyt, jeśli przekazana kwota nie zostanie wydana zgodnie z jej przeznaczeniem. Zatem na kredytobiorcy ciąży obowiązek prawidłowego rozliczania się ze wszystkich wydatków.

Jeśli więc rozważasz zaciągnięcie kredytu na budowę domu, to warto zapoznać się z ofertami kilku banków, konkurencja jest spora, ale biorąc pod uwagę czas, na jaki będzie zawarta tego rodzaju umowa, jest to niezwykle istotne, aby móc cieszyć się miejscem, które będzie spełnieniem marzeń.


Udostępnij ten artykuł

Tomasz Wostal - Ekspert Kredytowy

Od 2008 roku prowadzę swoją działalność i jestem w 100% niezależnym ekspertem kredytowym. Specjalizuję się w kredytach hipotecznych, oddłużaniu, kredytach konsolidacyjnych czy leasingowym. O kredytach wiem dosłownie wszystko, a 90% klientów zawdzięczam poleceniom co najlepiej argumentuje moje doświadczenie i jakość realizowanych usług.

Zobacz wszystkie artykuły

Sprawdź także

Rozwód a kredyt hipoteczny. Jak przenieść lub podzielić kredyt po rozwodzie?

Koleje losu są nieprzewidywalne i zdarza się, że dorośli ludzie podejmują decyzję o rozstaniu. Rozwód to nie tylko emocjonalna karuzela, ale także kwestie związane z podziałem zobowiązań finansowych i majątku. Często spotykanym problemem, jest kredyt hipoteczny. Dla banku, rozwód nie wpływa na zmianę warunków spłaty finansowania. Co w takiej sytuacji możecie zrobić? Rozwód i kredyt […]

czytaj dalej
Wszystkie artykuły