Niezależny Doradca Kredytowy Tomasz Wostal ul. Nalewki 8 lok.62, 00-158 Warszawa | ul. Jana Olbrachta 126 lok. 119, 01-373 Warszawa 734-734-349 DORADZTWO JEST BEZPŁATNE

Uwolnij się od złego kredytu

Otrzymanie kredytu w dzisiejszych czasach jest dziecinnie proste. Często ludzie nawet nie zdają sobie sprawy, że kupno sprzętu w sklepie na raty również jest zobowiązaniem kredytowym. Znacznie lepiej, kiedy słyszymy w reklamach, że zakupimy wymarzony telewizor na raty niż na kredyt. Prosty chwyt marketingowy, a jakże skuteczny. Jednak bez względu na to czy zdajemy sobie z tego sprawę czy też nie, robiąc zakupy w sklepie lub udając się do banku w wielu przypadkach decydujemy się na kredyt nie sprawdzając jakie zobowiązanie w rzeczywistości za sobą ciągnie. Swoją drogą mało kto zna się na tych wszystkich pojęciach bankowych. Skutkiem całej tej sytuacji jest rata kredytu, która okazuje się być znacznie wyższa niż przypuszczaliśmy. Co wówczas zrobić? Pokornie spłacać czy szukać innego sposobu?

Wszystko zależy od tego jak jest sformułowana umowa. Na ratę zazwyczaj składa się część kapitałowa oraz odsetkowa. Niekiedy dochodzi to tego jeszcze kwota ubezpieczenia kredytu. Nie jest ono co prawda obowiązkowe, ale jak sami się nie zapytamy o nie przy podpisywaniu umowy to zapewne zostanie nam doliczona opłata do raty. W ten oto sposób otrzymujemy całkowitą ratę kredytu, która po podliczeniu całego okresu kredytowania przeważnie znacznie przewyższa nasze wyobrażenie. Wyjść z tego typu sytuacji jest kilka. Najprostszym z nich jest udanie się po pomoc do specjalisty. Oczywiście nie jest to żaden magik więc nie cofnie tego co podpisaliśmy, ale może nam doradzić jak wyjść z zaistniałej sytuacji.

Jednym z najlepszych rozwiązań jest znalezienie korzystniejszej oferty w innej placówce bankowej, zaciągniecie tam kredytu i spłacenie tego, który obecnie posiadamy. Pozwoli to na uniknięcie spłacania wysokich odsetek. Ważne jest jednak w tym przypadku żeby nie wpakować się w coś jeszcze gorszego. Tym razem dokładnie przeczytajmy warunki umowy i pytajmy o wszystko czego nie rozumiemy. Pamiętajmy, że nie ma głupich pytań, nie wstydźmy się zatem zadawać nawet tych z pozoru oczywistych. Opisana metoda jest dość prosta i tylko od nas zależy czy spróbujemy przeprowadzić całą operację na własną rękę czy też zdać się na pomoc doradcy kredytowego.

Na rynku dostępne są różne rodzaje pożyczek i kredytów więc w zależności od naszego zadłużenia trzeba wybrać taki produkt, który rozwiąże problem, a nie dodatkowo nas pogrąży. Aby uwolnić się od "złego kredytu" trzeba na spokojnie przeanalizować dostępną ofertę. Pamiętajmy, że pośpiech nie prowadzi do niczego dobrego. Oczywiście najlepszym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest dokładne czytanie tego co podpisujemy. To złota zasada, którą powinniśmy zawsze kierować się przy wszelkiego rodzaju transakcjach, ale jeśli już popełniliśmy ten błąd to nie ma co załamywać rąk tylko zacząć działać. Złe warunki kredytowe to jeszcze nie koniec świata. Istnieje wiele mechanizmów, które mogą nas od tego uchronić jak spłata zadłużenia zaciągając je w innej placówce finansowej, przeniesienie kredytu do innego banku czy najzwyklejsza pomoc bliskich lub rodziny.