Podatek PCC-3 od ustanowienia hipoteki – co musi wiedzieć kredytobiorca?

W związku z zakupem nieruchomości na kredyt hipoteczny musisz liczyć się z koniecznością odprowadzenia należnego podatku PCC-3 od ustanowienia hipoteki lub bezpośrednio od zakupu mieszkania. W jakich sytuacjach kredytobiorcy są zobligowani do zapłacenia podatku PCC? Zajrzyj do poradnika, a dowiesz się, czym właściwie jest podatek od czynności cywilnoprawnych i kiedy masz obowiązek go zapłacić.

Czym jest podatek PCC i co warto wiedzieć na ten temat?

Zgodnie z przepisami PCC to podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli od różnych transakcji, a w tym ustanowieniem hipoteki.

Czy wiesz, że…? Podatek PCC-3 od ustanowienia hipoteki to koszt zaledwie 19 złotych, ale tylko wtedy, kiedy wartość wierzytelności nie jest ustalona. Kiedy zabezpieczasz hipoteką wierzytelność o określonej umownie wartości, wtedy podatek PCC-3 wynosi 0,1% kwoty transakcji.

Taka opłata jest konieczna, kiedy hipoteka jest zabezpieczeniem wierzytelności, czyli kredytu hipotecznego udzielonego przez bank. Dotyczy to zarówno nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Koniecznie przeczytaj: Kredyt hipoteczny na dom z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?

Jeśli chodzi o podatek PCC od zakupu mieszkania, musisz go zapłacić wyłącznie wtedy, gdy decydujesz się na nieruchomość z rynku wtórnego. Wtedy wynosi 2% od wartości zawartej transakcji. 

Przykładowo: kupujesz kilkuletnie mieszkanie w kamienicy za kwotę 700 000 złotych. Wartość 2% podatku PCC od wartości nieruchomości na umowie kupna-sprzedaży to 14 000 zł. Taką kwotę trzeba odprowadzić do urzędu skarbowego, aby uniknąć w przyszłości dotkliwych sankcji za niedopełnienie obowiązku podatkowego.

Ustanowienie hipoteki a podatek PCC-3 – co warto wiedzieć?

Kupując nieruchomość na kredyt, musisz liczyć się z dodatkowymi opłatami, w tym z podatkiem PCC-3. Choć to niewielki koszt, jego terminowe uregulowanie jest obowiązkowe. Warto wiedzieć, kto i kiedy musi go zapłacić oraz jak prawidłowo wypełnić formularz.

Taki typ podatku zapłacisz do urzędu skarbowego wtedy, gdy bank zabezpiecza wierzytelność przez kupowaną nieruchomość. To standardowa procedura w przypadku kredytu hipotecznego.

Musisz też wiedzieć, że podatek PCC-3 to niejedyny koszt, o którym musisz pamiętać w momencie kupna nieruchomości. Pozostałe czynniki generujące odczuwalne wydatki to:

  • koszt wykonania operatu szacunkowego nieruchomości – nawet do kilkuset złotych;
  • opłaty sądowe za wpisy do ksiąg wieczystych;
  • koszty notarialne – zależnie od wartości nieruchomości do kilku tysięcy złotych.

Pamiętaj o jednym! Podatek PCC i PCC-3 to dwa różne podatki, które oczywiście są związane z kupnem nieruchomości. Ten pierwszy dotyczy wyłącznie lokali z rynku wtórnego, natomiast drugi obowiązuje, jeśli kupujesz mieszkanie lub dom na kredyt hipoteczny.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny a koszty dodatkowe – jak je uwzględnić?

W jaki sposób wypełnić formularz PCC-3 od ustanowienia hipoteki?

W praktyce wypełnienie formularza PCC-3 od ustanowienia hipoteki nie jest trudne. Musisz jednak precyzyjnie wypełnić dokument, aby urząd przyjął go bez problemu i konieczności wprowadzania poprawek. Do uzupełnienia formularza potrzebujesz:

  • swoich danych osobowych – imię, nazwisko, numer PESEL i adres zamieszkania;
  • numer księgi wieczystej dla konkretnej nieruchomości;
  • akt notarialny lub oświadczenie o ustanowieniu hipoteki;
  • kwotę zabezpieczenia wierzytelności (jeśli była ustalona);
  • nazwę banku, który udzielił kredytu hipotecznego.

Jako podatnik musisz złożyć deklarację osobiście w urzędzie skarbowym lub online za pośrednictwem platformy e-PUAP.

UWAGA! Na złożenie dokumentacji do podatku PCC-3 masz 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego.

Bibliografia:

  1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20000860959/U/D20000959Lj.pdf


Udostępnij ten artykuł

Tomasz Wostal - Ekspert Kredytowy

Od 2008 roku prowadzę swoją działalność i jestem w 100% niezależnym ekspertem kredytowym. Specjalizuję się w kredytach hipotecznych, oddłużaniu, kredytach konsolidacyjnych czy leasingowym. O kredytach wiem dosłownie wszystko, a 90% klientów zawdzięczam poleceniom co najlepiej argumentuje moje doświadczenie i jakość realizowanych usług.

Zobacz wszystkie artykuły

Sprawdź także

Kredyt hipoteczny a dodatkowe produkty bankowe – kiedy warto się zdecydować?

Decydując się na kredyt hipoteczny, możesz liczyć na to, że bank zaproponuje Ci dodatkowe produkty w zamian za atrakcyjniejsze warunki spłaty zaciąganego zobowiązania. O jakich produktach bankowych mowa? To przede wszystkim indywidualne rachunki osobiste, konta oszczędnościowe, a także karty kredytowe z limitem. Tzw. cross-selling niesie korzyści zarówno dla banku, jak i dla kredytobiorcy. A więc […]

czytaj dalej
Wszystkie artykuły