Oddłużanie – sposób na pozbycie się długów?
W dzisiejszych czasach większość społeczeństwa korzysta z kredytów, debetów na koncie, kart kredytowych czy też tak zwanych chwilówek, czyli pożyczek krótkoterminowych. Niekiedy dzięki nim można spełnić swoje marzenia: wyjazd na egzotyczną wycieczkę lub zakup auta. Zarówno bankowe, jak i pozabankowe produkty finansowe mają jednak ciemniejszą stronę – potrafią wpędzić nas w pętlę kredytową. Czy oddłużanie i kredyty konsolidacyjne są dobrymi sposobami na pozbycie się długów?
Jako wyspecjalizowany i niezależny doradca kredytowy nie świadczę usług oddłużenia. Każde zobowiązanie finansowe, zaciągane na spłatę poprzedniego, jest nie tylko złym pomysłem, ale również niebezpiecznym, prowadzącym do powstania spirali zadłużenia. W punkcie szczytowym takiej pętli może okazać się, że nie będziemy w stanie spłacić wszystkich zobowiązań w terminie, przez co naliczane zostaną odsetki, które pogłębią kryzys.
Rodzi się więc pytanie – co możemy zrobić, aby uniknąć nakładania się na siebie kolejnych zobowiązań finansowych? Oto infografika przygotowana przez Konsorcjum Finansowe, zawierająca trzy najważniejsze punkty, dzięki którym będziemy mogli uniknąć powstania pętli kredytowej.

Infografika
Ocena możliwości finansowych wydaje się tutaj punktem kluczowym. Dotyczy przede wszystkim pożyczek pozabankowych, ponieważ ich wymagania względem pożyczkobiorców są zdecydowanie łatwiejsze do zrealizowania niż w przypadku kredytów bankowych. Tym, co należy uznać za najważniejsze i co powinniśmy sobie zapamiętać, jest to, że wysokość kwoty pożyczki powinna być dostosowana do naszych możliwości. Nie powinniśmy zatem zaciągać możliwie jak najwyższych pożyczek – możemy mieć problem z późniejszym uregulowaniem zobowiązania w wyznaczonym terminie.
Ten punkt dotyczy nie tylko wysokości pożyczek, ale również ich liczb – w tym przypadku należy uwzględnić także liczbę rat. Kupowanie sprzętów elektronicznych czy artykułów gospodarstwa domowego na raty często jest w stanie poważnie obciążyć nasz budżet, a gdy dołączymy do tego zobowiązania względem firm pożyczkowych czy banków, może okazać się, że nie wystarczy nam środków finansowych na spłatę zadłużeń.
W drugim punkcie, dotyczącym ograniczania pożyczek w celach konsumpcyjnych, na pierwszy plan wysuwa się nasze podejście do zobowiązań finansowych. Ten punkt bezpośrednio wiąże się z tym, o czym pisałem kilka zdań wyżej – musimy zwrócić uwagę na liczbę rat oraz pożyczek.
Widzimy zatem, że najistotniejszym punktem, niejako wynikającym z trzech omówionych w infografice, jest zdroworozsądkowe podejście do swoich długów. Nie możemy ich bagatelizować, ale także musimy sobie uświadomić, że także w przypadku zadłużenia możemy znaleźć rozwiązanie. Są nimi kredyty konsolidacyjne oraz firmy, które posiadają w swoich usługach oddłużanie.
Czym jest oddłużanie?
Omówiliśmy już sposoby na uniknięcie pętli zadłużenia. Co jednak w przypadku, gdy mamy już wiele długów i nie możemy poradzić sobie ze spłatą zobowiązań? Poważne obciążenie naszego budżetu przez wiele rat często skutecznie uniemożliwia nam całkowitą spłatę zobowiązań. W tym miejscu pojawiają się kredyty konsolidacyjne oraz firmy zajmujące się oddłużaniem.
W tym artykule skupię się na drugim rozwiązaniu, ponieważ kredytom konsolidacyjnym poświęciłem już szczegółowy artykuł. Znajdą go Państwo w tym miejscu.
To, czym jest i jaką funkcję pełni oddłużanie, a w tym oddłużanie nieruchomości, omówię na przykładzie Konsorcjum Finansowego, do którego zastawiam odnośnik poniżej - znajdą tam Państwo więcej informacji dotyczącej usług firmy. Przerost sumy miesięcznych rat nad możliwości jest pierwszą przesłanką przemawiającą za skorzystaniem z oddłużenia. Warto w tym miejscu uświadomić sobie, że problem ten występuje dość często.
Oddłużanie jest umieszczeniem wszystkich swoich zobowiązań finansowych w jednym miejscu. Ma to przede wszystkim dwie główne zalety: 1) pozwala zmniejszyć wysokość rat, ponieważ zobowiązanie będziemy spłacać względem tylko jednej firmy, 2) możemy dopasować termin rat do naszych możliwości finansowych.
W ten sposób możemy uregulować swoje długi. Konsorcjum Finansowe zajmuje się również oddłużaniem nieruchomości – specyfika tego rodzaju usługi jest bardzo podobna jak w przypadku zwykłego oddłużania, z tym, że dotyczy przede wszystkim zobowiązań finansowych obciążających daną hipotekę. Na podkreślenie zasługuje fakt, że oddłużeniom mogą podlegać wszystkie rodzaje nieruchomości, a więc między innymi lokale użytkowe, mieszkania, domy, a także działki.
Czy oddłużanie jest gwarancją uregulowania zobowiązań?
O ile bardzo często udaje się oddłużyć nieruchomość, o tyle istnieją sytuacje, w których zadłużenie kilkunastokrotnie przekracza możliwości finansowe danego klienta. W takich przypadkach Konsorcjum Finansowe może odmówić oddłużenia, a w zamian za to zaproponować odkupienie danej nieruchomości. Niemniej jednak takich przypadków jest niewiele, w zdecydowanej części oddłużanie zakończone jest pełnym sukcesem.
Powróćmy do pytania z początku artykułu – czy oddłużanie, a w tym oddłużanie nieruchomości, jest więc dobrym sposobem na uregulowanie wszystkich zobowiązań finansowych? Już sama specyfika usługi oddłużania, a więc przeniesienie miesięcznych rat do jednej firmy oraz odpowiednie rozłożenie je w czasie, każe twierdzić, że jest to dobry pomysł. Tym, co jednak wydaje się ważniejsze, jest fakt, że oddłużanie jest przede wszystkim skuteczne. Niemniej, istnieją sytuacje, w których nawet usługa oddłużania nie będzie w stanie poprawić sytuacji finansowej danej osoby – są to jednak nieliczne wyjątki.
Więcej informacji na temat oddłużania znajdą Państwo na stronie Konsorcjum Finansowego (www.konsorcjumfinansowe.pl). Jako doradca kredytowy i finansowy nie zajmuję się oddłużaniem, niemniej jednak osobom posiadającym długi mogę polecić tę firmę.