Niezależny Doradca Kredytowy Tomasz Wostal ul. Nalewki 8 lok.62, 00-158 Warszawa | ul. Jana Olbrachta 126 lok. 119, 01-373 Warszawa 734-734-349 DORADZTWO JEST BEZPŁATNE

Oddłużanie

Oddłużanie – sposób na pozbycie się długów?

W dzisiejszych czasach większość społeczeństwa korzysta z kredytów, debetów na koncie, kart kredytowych czy też tak zwanych chwilówek, czyli pożyczek krótkoterminowych. Niekiedy dzięki nim można spełnić swoje marzenia: wyjazd na egzotyczną wycieczkę lub zakup auta. Zarówno bankowe, jak i pozabankowe produkty finansowe mają jednak ciemniejszą stronę – potrafią wpędzić nas w pętlę kredytową. Czy oddłużanie i kredyty konsolidacyjne są dobrymi sposobami na pozbycie się długów?

Jako wyspecjalizowany i niezależny doradca kredytowy nie świadczę usług oddłużenia. Każde zobowiązanie finansowe, zaciągane na spłatę poprzedniego, jest nie tylko złym pomysłem, ale również niebezpiecznym, prowadzącym do powstania spirali zadłużenia. W punkcie szczytowym takiej pętli może okazać się, że nie będziemy w stanie spłacić wszystkich zobowiązań w terminie, przez co naliczane zostaną odsetki, które pogłębią kryzys.

Rodzi się więc pytanie – co możemy zrobić, aby uniknąć nakładania się na siebie kolejnych zobowiązań finansowych? Oto infografika przygotowana przez Konsorcjum Finansowe, zawierająca trzy najważniejsze punkty, dzięki którym będziemy mogli uniknąć powstania pętli kredytowej.

Infografika - jak w 3 krokach uniknąć pętli zadłużenia?

Infografika

Ocena możliwości finansowych wydaje się tutaj punktem kluczowym. Dotyczy przede wszystkim pożyczek pozabankowych, ponieważ ich wymagania względem pożyczkobiorców są zdecydowanie łatwiejsze do zrealizowania niż w przypadku kredytów bankowych. Tym, co należy uznać za najważniejsze i co powinniśmy sobie zapamiętać, jest to, że wysokość kwoty pożyczki powinna być dostosowana do naszych możliwości. Nie powinniśmy zatem zaciągać możliwie jak najwyższych pożyczek – możemy mieć problem z późniejszym uregulowaniem zobowiązania w wyznaczonym terminie.

Ten punkt dotyczy nie tylko wysokości pożyczek, ale również ich liczb – w tym przypadku należy uwzględnić także liczbę rat. Kupowanie sprzętów elektronicznych czy artykułów gospodarstwa domowego na raty często jest w stanie poważnie obciążyć nasz budżet, a gdy dołączymy do tego zobowiązania względem firm pożyczkowych czy banków, może okazać się, że nie wystarczy nam środków finansowych na spłatę zadłużeń.

W drugim punkcie, dotyczącym ograniczania pożyczek w celach konsumpcyjnych, na pierwszy plan wysuwa się nasze podejście do zobowiązań finansowych. Ten punkt bezpośrednio wiąże się z tym, o czym pisałem kilka zdań wyżej – musimy zwrócić uwagę na liczbę rat oraz pożyczek.

Widzimy zatem, że najistotniejszym punktem, niejako wynikającym z trzech omówionych w infografice, jest zdroworozsądkowe podejście do swoich długów. Nie możemy ich bagatelizować, ale także musimy sobie uświadomić, że także w przypadku zadłużenia możemy znaleźć rozwiązanie. Są nimi kredyty konsolidacyjne oraz firmy, które posiadają w swoich usługach oddłużanie.

Czym jest oddłużanie?

Omówiliśmy już sposoby na uniknięcie pętli zadłużenia. Co jednak w przypadku, gdy mamy już wiele długów i nie możemy poradzić sobie ze spłatą zobowiązań? Poważne obciążenie naszego budżetu przez wiele rat często skutecznie uniemożliwia nam całkowitą spłatę zobowiązań. W tym miejscu pojawiają się kredyty konsolidacyjne oraz firmy zajmujące się oddłużaniem.

W tym artykule skupię się na drugim rozwiązaniu, ponieważ kredytom konsolidacyjnym poświęciłem już szczegółowy artykuł. Znajdą go Państwo w tym miejscu.

To, czym jest i jaką funkcję pełni oddłużanie, a w tym oddłużanie nieruchomości, omówię na przykładzie Konsorcjum Finansowego, do którego zastawiam odnośnik poniżej - znajdą tam Państwo więcej informacji dotyczącej usług firmy. Przerost sumy miesięcznych rat nad możliwości jest pierwszą przesłanką przemawiającą za skorzystaniem z oddłużenia. Warto w tym miejscu uświadomić sobie, że problem ten występuje dość często.

https://www.konsorcjumfinansowe.pl/

Konsorcjum Finansowe - kliknij, by przejść na stronę

Oddłużanie jest umieszczeniem wszystkich swoich zobowiązań finansowych w jednym miejscu. Ma to przede wszystkim dwie główne zalety: 1) pozwala zmniejszyć wysokość rat, ponieważ zobowiązanie będziemy spłacać względem tylko jednej firmy, 2) możemy dopasować termin rat do naszych możliwości finansowych.

W ten sposób możemy uregulować swoje długi. Konsorcjum Finansowe zajmuje się również oddłużaniem nieruchomości – specyfika tego rodzaju usługi jest bardzo podobna jak w przypadku zwykłego oddłużania, z tym, że dotyczy przede wszystkim zobowiązań finansowych obciążających daną hipotekę. Na podkreślenie zasługuje fakt, że oddłużeniom mogą podlegać wszystkie rodzaje nieruchomości, a więc między innymi lokale użytkowe, mieszkania, domy, a także działki.

Czy oddłużanie jest gwarancją uregulowania zobowiązań?

O ile bardzo często udaje się oddłużyć nieruchomość, o tyle istnieją sytuacje, w których zadłużenie kilkunastokrotnie przekracza możliwości finansowe danego klienta. W takich przypadkach Konsorcjum Finansowe może odmówić oddłużenia, a w zamian za to zaproponować odkupienie danej nieruchomości. Niemniej jednak takich przypadków jest niewiele, w zdecydowanej części oddłużanie zakończone jest pełnym sukcesem.

Powróćmy do pytania z początku artykułu – czy oddłużanie, a w tym oddłużanie nieruchomości, jest więc dobrym sposobem na uregulowanie wszystkich zobowiązań finansowych? Już sama specyfika usługi oddłużania, a więc przeniesienie miesięcznych rat do jednej firmy oraz odpowiednie rozłożenie je w czasie, każe twierdzić, że jest to dobry pomysł. Tym, co jednak wydaje się ważniejsze, jest fakt, że oddłużanie jest przede wszystkim skuteczne. Niemniej, istnieją sytuacje, w których nawet usługa oddłużania nie będzie w stanie poprawić sytuacji finansowej danej osoby – są to jednak nieliczne wyjątki.

Więcej informacji na temat oddłużania znajdą Państwo na stronie Konsorcjum Finansowego (www.konsorcjumfinansowe.pl). Jako doradca kredytowy i finansowy nie zajmuję się oddłużaniem, niemniej jednak osobom posiadającym długi mogę polecić tę firmę.