Niezależny Doradca Kredytowy Tomasz Wostal ul. Nalewki 8 lok.62, 00-158 Warszawa | ul. Jana Olbrachta 126 lok. 119, 01-373 Warszawa 734-734-349 DORADZTWO JEST BEZPŁATNE

Kredyt obrotowy dla firm

Prowadząc firmę wiele razy stajemy przed możliwością szybkiej inwestycji, która w perspektywie czasu może przynieść wiele korzyści. Zazwyczaj problemem w takiej sytuacji jest sfinansowanie całego przedsięwzięcia. Brak środków jest w stanie skutecznie ograniczać rozwój firmy. Właśnie z myślą o aktywnych przedsiębiorcach powstał produkt finansowy jakim jest kredyt obrotowy.

Kredyty obrotowe przez wielu nazywane "obrotówkami" mają na celu udostępnienie firmom środków na ich bieżącą działalność. Mogą być one przeznaczone na dowolne cele takie jak chociażby wypłaty dla pracowników, zakup wyposażenia czy artykułów niezbędnych do kontynuowania produkcji. Jednymi słowy kredyt ma za zadanie zapewnić płynność finansową. Jest to niezwykle przydatny mechanizm zwłaszcza, kiedy musimy sami uregulować należności, w momencie gdy nasze są zamrożone u dłużników.

Jeśli chcemy zainwestować powiedzmy w sprzęt, który w danej chwili jest dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie, a spływające od kontrahentów środki nie są wystarczające lub też przedłużają się w czasie to kredyt obrotowy pozwoli sfinansować taka inwestycję.

Niemalże każdy bank posiada w swojej ofercie tego typu produkt finansowy, zatem możliwości jest sporo. Niestety nieumiejętny wybór może narazić klienta na niemałe koszty związane z wysokością oprocentowania, prowizją za udzielenie czy utrzymanie salda kredytu. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się ze specjalistą, aby uniknąć tego typu nieprzyjemności. Doradca przede wszystkim musi sprawdzić czy, aby na pewno kredyt obrotowy poprawi sytuację finansową klienta.

Dlatego też przed zaproponowaniem kredytu klientowi odpowiednio wcześniej analizuję wszystkie za i przeciw. Zazwyczaj wzięcie kredytu wiąże się z założeniem konta i w przypadku kiedy oferta zostanie wybrana nierozważnie koszty jego uzyskania oraz utrzymania mogą zamiast pomóc to znacznie zaszkodzić finansom przedsiębiorstwa.

Inwestycja w doradcę może być zatem najlepszym rozwiązaniem, aby mieć pewność, że dokonujemy właściwego wyboru. Sam kredyt obrotowy może być przydzielony w dwóch formach.

Pierwsza z nich to kredyt obrotowy w rachunku bankowym. Polega on na tym, iż ustalany jest z bankiem limit kredytowy na rachunku, który w razie potrzeby może być przez firmę wykorzystany na dowolny cel, ale jedynie to wartości tego limitu. Wówczas na koncie pojawi się saldo ujemne, które w momencie spłacania zadłużenia rozliczane jest pierwszej kolejności. Najczęściej za tego typu limit bank pobiera prowizję za jego gotowość oraz nalicza odsetki od ujemnego salda konta.

Drugą formą jest kredyt obrotowy w rachunku kredytowym. Jest to rozwiązanie jednorazowe, polegające na tym, iż w momencie utraty płynności finansowej przedsiębiorstwo podpisuje umowę z bankiem i otrzymuje w ten sposób kredyt. Jeżeli zostanie to wcześniej ustalone tego typu kredyt również może być odnawialny. To co go wyróżnia to fakt, iż do jego otrzymania nie jest wymagane posiadanie konta w banku tak jak ma to miejsce w przypadku pierwszej formy finansowania.