Kredyt hipoteczny na energooszczędny dom – co warto wiedzieć?

Budowa lub zakup energooszczędnego domu to często wydatek sporo większy niż kilkaset tysięcy złotych. Zderzenie takich kosztów z budżetem gospodarstwa domowego często prowadzi do tego rezygnacji z marzeń o własnym, ekologicznym budynku. Kredyt hipoteczny na energooszczędny dom to jedno z wielu dostępnych rozwiązań na rynku finansowym, w ramach którego pokryjesz większość wydatków związanych z budową lub zakupem EKO domu. Zobacz, na czym polega ekologiczny kredyt hipoteczny i kiedy warto z niego skorzystać.

Dom energooszczędny na kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest energooszczędny dom. Najczęściej jest to budynek o mocno ograniczonym zapotrzebowaniu i zużyciu energii elektrycznej na ogrzewanie oraz wentylację. Najczęściej to wskaźnik maksymalnie do 40 kWh rocznie na 1 m2 powierzchni użytkowej.

Aby zbudować ekologiczny i energooszczędny dom potrzeba sporo środków – często znacznie powyżej kilkuset tysięcy złotych. W takich sytuacjach warto skorzystać z oferty kredytu hipotecznego na energooszczędny dom.

Instytucje finansowe w Polsce mają specjalne oferty finansowania kupna lub budowy energooszczędnych nieruchomości. W większości przypadków wymagany jest 10-20% wkład własny w inwestycję, ale z możliwością ograniczenia kosztów w ramach programów wsparcia dla ekologicznych budynków.

Na co można przeznaczyć środki w ramach kredytu hipotecznego na energooszczędny dom?

Szczegółowe informacje dotyczące zawierania umów kredytów hipotecznych znajdziemy w Ustawie z dnia 23 marca 2017 roku o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Niemniej jednak to banki w Polsce z góry mogą narzucać cele, na jakie zostaną spożytkowane środki przyznane w ramach kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny na energooszczędny dom jest kredytem celowym, a zatem przyznane pieniądze musimy spożytkować w określony z bankiem sposób. W ramach oferty finansowania ekologicznych nieruchomości pieniądze mogą być spożytkowane na:

  • zakup lub budowę energooszczędnego domu,
  • przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych i remont wzniesionego budynku,
  • zakup lokalu mieszkalnego, który spełnia normy niskiego zużycia energii elektrycznej.

Warto zaznaczyć, że banki w ramach kredytu hipotecznego na dom energooszczędny mogą przyznać pieniądze na zakup i montaż: instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła, kotła na biomasę, magazynu energii, a także założenia zielonego dachu.

Jakie warunki trzeba spełnić do EKO kredytu hipotecznego na energooszczędny dom?

Aby mieć możliwość skorzystania z kredytu hipotecznego na dom energooszczędny potencjalny kredytobiorca, musi przede wszystkim:

  • mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową,
  • wnieść wkład własny w budowę lub zakup nieruchomości w kwocie wymaganej przez bank,
  • przygotować dokumenty potrzebne na etapie składania wniosku kredytowego.

Każdy bank udzielający kredytu hipotecznego na dom energooszczędny ma inne wymogi i procedury związane z udzielaniem tego typu zobowiązań finansowych. W przypadku ubiegania się o finansowanie na energooszczędny dom trzeba też pamiętać, że sama nieruchomość musi spełniać określone normy. 

Dowiedz się więcej o formalnościach kredytowych. Sprawdź: Wstępna i ostateczna decyzja banku a kredyt hipoteczny.

Zgodnie ze wskaźnikiem EUCO domy energooszczędne nie powinny zużywać więcej niż 40 kWh/1 m2 na rok, natomiast domy pasywne nie więcej niż 15 kWh/1 m2 na rok.

Dokumenty niezbędne do kredytu hipotecznego na dom energooszczędny

Kredyt hipoteczny na ekologiczny dom jest udzielany na podobnych zasadach jak standardowe kredyty hipoteczne. Podstawowa dokumentacja potrzebna w procesie wnioskowania o finansowanie to:

  • zaświadczenie o dochodach na druku od pracodawców,
  • wyciągi z konta bankowego np. wpływy z ostatnich 3,6 lub 12 miesięcy,
  • dokumentacja związana z inwestycją budowlaną np. numer księgi wieczystej, pozwolenie na budowę, kosztorys prac termomodernizacyjnych.

W przypadku kredytu na energooszczędny budynek niezbędne jest też legalne świadectwo energetyczne nieruchomości. Taki dokument jest potwierdzeniem, że budynek zużywa określone ilości energii do ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Certyfikat ekologiczny jest dla banku podstawą, aby przyznać kredyt hipoteczny w ramach oferty na dom energooszczędny.

Dowiedz się także, na co zwracać uwagę przy wybieraniu kredytu hipotecznego? Na moim blogu znajdziesz kompletny poradnik na ten temat.

Kiedy warto zdecydować się na kredyt hipoteczny na energooszczędny dom?

Oferta kredytu hipotecznego na dom energooszczędny to dobra propozycja dla osób, które chcą:

  • wybudować nową nieruchomość energooszczędną lub pasywną,
  • mieszkań w domu, którego koszty eksploatacji będą jak najniższe,
  • pokryć nawet do 90% wydatków związanych z budową, kupnem lub termomodernizacją budynku na energooszczędną nieruchomość.

Inwestycja w ekologiczne rozwiązania, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, może początkowo mocno obciążać domowe finanse. W takich sytuacjach kredyt hipoteczny na energooszczędny budynek będzie bardzo dobrym wyborem. 

Jeśli chcesz wybrać jak najkorzystniejszą ofertę finansowania, możesz skorzystać z pomocy eksperta kredytowego. Przejdź do zakładki kontakt, wypełnij prosty formularz i skorzystaj z mojej pomocy.


Udostępnij ten artykuł

Tomasz Wostal - Ekspert Kredytowy

Od 2008 roku prowadzę swoją działalność i jestem w 100% niezależnym ekspertem kredytowym. Specjalizuję się w kredytach hipotecznych, oddłużaniu, kredytach konsolidacyjnych czy leasingowym. O kredytach wiem dosłownie wszystko, a 90% klientów zawdzięczam poleceniom co najlepiej argumentuje moje doświadczenie i jakość realizowanych usług.

Zobacz wszystkie artykuły

Sprawdź także

Jak poprawić zdolność do kredytu hipotecznego? 5 sprawdzonych porad

Odpowiednio wysoka zdolność kredytowa do kredytu hipotecznego jest niezbędna, jeśli chcemy mieć realne szanse na otrzymanie finansowania od banku. Kluczem do sukcesu jest skrupulatne przygotowanie kredytobiorcy do procesu ubiegania się o kredyt. Zanim zaczniemy jakiekolwiek działania, powinniśmy dokonać skrupulatnej kalkulacji kredytu hipotecznego oraz przeanalizowania sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. W ten sposób możemy ocenić poziom zdolności […]

czytaj dalej
Wszystkie artykuły