Niezależny Doradca Kredytowy Tomasz Wostal ul. Nalewki 8 lok.62, 00-158 Warszawa | ul. Jana Olbrachta 126 lok. 119, 01-373 Warszawa 734-734-349 DORADZTWO JEST BEZPŁATNE

Kredyt deweloperski

Kredyty deweloperskie z pomocą doradcy

Pomoc w uzyskaniu kredytu wydaje się być nieodłączna zwłaszcza wtedy, kiedy kredyt jest wyjątkowo mocno obwarowany różnymi obowiązkami formalnymi i wymogami, które trzeba obowiązkowo spełnić. Kredyty gotówkowe dla klientów indywidualnych to zupełnie inna półka wymogów, aniżeli chociażby kredyty hipoteczne – udzielane na zdecydowanie wyższe kwoty i niekiedy okres nawet trzydziestu lat. W związku z powyższym nieodzowna wydaje się być pomoc specjalisty, który zna się na rzeczy.
Klienci banków komercyjnych doskonale zdają sobie z tego sprawę i chętnie korzystają z pomocy doświadczonych i fachowych doradców kredytowych, którzy są w stanie nie tylko porównać ze sobą oferty różnych, konkurencyjnych marek i instytucji finansowych, ale także mogą w imieniu klienta prowadzić określone działania formalne oraz reprezentować go na mocy otrzymanych pełnomocnictw i upoważnień. Niewątpliwie klienci korzystający z pomocy doradców finansowych i kredytowych mają dużo większe szanse nie tylko na uniknięcie wyboru zbyt wysokiego lub mocno oprocentowanego kredytu, ale także zyskują pomoc na licznych etapach formalnej kontroli wniosku.
Dostarczenie wszystkich zaświadczeń, notarialnych aktów i innych umów oraz oświadczeń, które są niezbędne w banku do uzyskania finansowania na swoje potrzeby, stwarza spore problemy nawet klientom indywidualnym. Skoro więc poszukujący finansowania indywidualni kontrahenci chętnie zatrudniają pomoc przed rozpoczęciem wnioskowania lub w jego trakcie – tym chętniej z pomocy doświadczonych analityków rynku finansowego korzystają wielkie firmy i przedsiębiorcy planujący wielomilionowe inwestycje. Szczególnie ważne w tym kontekście wydają się być inwestycje budowlane, zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym, gdyż to właśnie tutaj kapitał inwestorski i prywatny łączy się w najbardziej spektakularny i widoczny sposób, tworząc nowe osiedla luksusowych nieruchomości.
Kredyty deweloperskie dla inwestorów
Praktycznie każda duża inwestycja budowlana wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi, które dodatkowo ciężko jest w stu procentach przewidzieć. Mogą one dość dynamicznie zmieniać się w trakcie realizowania wielomiesięcznego lub kilkuletniego projektu. Zmiana wysokości stawek za pracę fizyczną oraz wzrost cen materiałów budowlanych to najbardziej oczywista kwestia, która zmienia się w zależności od sezonu i warunków makroekonomicznych, a na które deweloperzy nie mają praktycznie żadnego wpływu.
Koszty związane z budowaniem osiedli czy pojedynczych budynków mieszkalnych, to bardzo długa lista punktów, do których zaliczyć trzeba m.in.:

  • Nabycie gruntu. Jeszcze do niedawna samo posiadanie działki budowlanej w dowolnej lokalizacji stanowiło wystarczający wkład własny z punktu widzenia banku – jeśli klient będący deweloperem posiadał grunty i w miarę sensowny projekt budowlany, mógł liczyć na odpowiednio przygotowany dla niego kredyt deweloperski. Naturalnie pozyskanie działki sklasyfikowanej jako przeznaczona na inwestycje budowlane – zwłaszcza w dużych miastach i prężnie rozwijających się regionach – mogło wiązać się z wydatkiem rzędu kilku do kilkunastu milionów złotych z kieszeni dewelopera.
  • Uzyskanie pozwoleń budowlanych. W dużej mierze uzależnione od bezpośredniego otoczenia i sąsiedztwa działki – plany zagospodarowania przestrzeni okolicznej mogą mocno determinować kierunek inwestycji budowlanej dewelopera. W przypadku potrzeby przekwalifikowania gruntów z rolnych lub pozostałych na budowlane, także wiąże się z dość złożonym procesem formalnym i nie zawsze kończy się oczekiwanym przez deweloperem pozwoleniem na rozpoczęcie budowy w takim kształcie.
  • Spełnienie wymogów ekologicznych, środowiskowych oraz zrównoważonego rozwoju. Pierwsze dwa punkty mają istotne znaczenie z formalno-prawnego punktu widzenia, albowiem liczne ustawy i rozporządzenia, także europejskie, dokładnie determinują możliwość i zakres prowadzenia prac przez dewelopera w zależności od otoczenia środowiskowego.
  • Atrakcyjna i przemyślana infrastruktura to już podnoszenie samej konkurencyjności projektu. Zwłaszcza w przypadku działań deweloperskich na terenach podmiejskich i miejskich peryferiach, konieczne jest mądre włączenie nowych budynków i mieszkań do sieci komunikacji miejskiej czy podmiejskiej, stworzenie ścieżek rowerowych i traktów pieszych.
  • Koszty wykonania pracy. Bez względu na to, czy w projekcie dewelopera przewidziano miejsce na wykonanie przez firmę własną czy też podwykonawstwo – koszty te rosną z każdym tygodniem budowy. Jej zbyt powolne realizowanie lub problemy wynikające ze złej organizacji pracy czy fatalnej pogody, również mogą podnieść ostateczny koszt realizacji budowlanej.
  • Koszty nabycia materiałów budowlanych. Szczególnie istotne nie tylko na samym początku prac, ale później również przy wykończeniu mieszkań. Nieruchomości niestety spełniają wysokie standardy i mogą kosztować więcej dopiero w momencie wybrania przez deweloperów materiałów budowlanych i wykończeniowych z najwyższej półki.

Boom na bankową pomoc
Boom na budowanie nieruchomości w Polsce zaczął się wraz z nowym tysiącleciem, ale już po około sześciu latach dynamicznego budowania nieruchomości przez deweloperów, problemem stało się znalezienie nabywców dla setek i tysięcy nowych, dużych, luksusowych i przez to dość kosztownych mieszkań. Chętnych do zapożyczania się w bankach deweloperów nie brakowało do tej pory, tak samo jak banków zainteresowanych wspieraniem finansowym wszystkich projektów i inwestycji budowlanych bez wyjątku.

Budownictwo gwarantowało w tamtym okresie ogromne zyski, ale bańka spekulacyjna ostatecznie pękła i kredyt wcześniej bez problemu uzyskany nagle okazywał się dla firmy deweloperskiej prawdziwą pętlą wiązaną na szyi. Bez szybkiej sprzedaży wszystkich mieszkań, wywiązanie się z zapisów umowy kredytu deweloperskiego okazywało się dla wielu przedsiębiorców niemożliwe – inni musieli szukać oszczędności sprzedając grunty i zamrażając prowadzone prace na czas nieokreślony.
Obecny status ekonomiczny
Dzisiaj sytuacja ekonomiczna społeczeństwa, stan gospodarki oraz koniunktura na rynkach nieruchomości ponownie obudziły wśród przedstawicieli biznesu deweloperskiego zainteresowanie nowymi projektami. Niestety o otrzymanie kredytu deweloperskiego w bankach inwestycyjnych jest dzisiaj nieco trudniej, niż przed recesją. Wynika to z wprowadzenia w roku 2012 tzw. Ustawa deweloperska, która wprawdzie wzięła nieco pod ochronę samych klientów deweloperów, ale utrudniła także dostęp do pieniędzy bankowych deweloperom.
Aby poradzić sobie bez problemu z uzyskaniem wsparcia na prace deweloperskie, warto skorzystać z pomocy doświadczonych doradców – jeśli szukacie Państwo osoby posiadającej odpowiednią aktualną wiedzę uwzględniającą wszystkie zmiany prawne oraz doświadczenie, jesteście w odpowiednim miejscu.

Zapraszamy do kontaktu