Niezależny Doradca Kredytowy Tomasz Wostal ul. Nalewki 8 lok.62, 00-158 Warszawa | ul. Jana Olbrachta 126 lok. 119, 01-373 Warszawa 734-734-349 DORADZTWO JEST BEZPŁATNE

Jak ustabilizować sytuację kredytową?

Wszelkie środki przekazu wciąż bombardują nas reklamami o nisko oprocentowanych kredytach i pożyczkach w piętnaście minut. Tak wysokie nasycenie tego typu informacji doprowadza do tego, że zaczynamy podświadomie wierzyć w zapewnienia instytucji finansowych. Usypia to naszą czujność i zachęca do zaciągania zobowiązań na wszelkie zachcianki. Początkowo nie odczuwamy zbyt dużego obciążenia, a kiedy dochodzi do nas, że sytuacja finansowa w jakiej jesteśmy jest mówiąc lekko opłakana często jest już za późno. Chcąc się ratować zaciągamy kolejne pożyczki, aby spłacić zaległe wpadając w pętlę kredytową.

Niestety ten problem dotyczy coraz większej ilości ludzi przede wszystkim dlatego, że odpowiednio wcześnie nie zareagowaliśmy. Kiedy zdajemy sobie sprawę, że mamy problem z regularnym spłacaniem należności powinno to być dla nas sygnałem, żeby zacząć działać. Najpierw spróbujmy porozumieć się z bankiem. Jeszcze na tym etapie posiadamy pewną zdolność kredytową i nie widniejemy we wszystkich rejestrach dłużników. Jeśli tylko bank wykaże się odrobiną wyrozumiałości pozwoli na tymczasowe zawieszenie rat lub ich zmniejszenie. W grę może wejść również zaciągniecie kredytu konsolidacyjnego.

Pozwala on bowiem na połączenie wszystkich rat w jedną mniejszą. Termin spłaty co prawda się wydłuża, ale nasze zobowiązanie miesięczne zmniejsza się więc możemy zacząć znów regularnie je spłacać. Z tego typu rozwiązania nie korzystają wyłącznie ludzie, którzy wpadli w spiralę kredytową. Każdy może mieć trudniejszy okres w życiu. Utrata pracy, problemy zdrowotne oraz inne przypadki losowe mogą w jednej chwili pozbawić nas płynności finansowej.

Jeśli sami nie dajemy sobie rady z rozwiązaniem problemu można spróbować skorzystać z instytucji trudniących się oddłużaniem. Pracują w nich specjaliści z dużym doświadczeniem. Zazwyczaj dzięki ich pomocy można ponownie stanąć na nogi. Są w stanie wyjść nawet z beznadziejnej sytuacji. W imieniu dłużnika prowadzą negocjacje z bankami oraz instytucjami pozabankowymi, ustalają plany spłaty i rozplanowania domowego budżetu. Często nasza niegospodarność ma wpływ na brak środków do spłaty zadłużenia. Zaciągnięcie kredytu oddłużeniowego, a w razie braku takiej możliwości pożyczki oddłużeniowej to narzędzia, których używamy kiedy nie mamy już innego wyjścia. Patrząc w przeszłość można było przecież odpowiednio zarządzać finansami kiedy była ku temu okazja.

Okazuje się, że większość ludzi w momencie kiedy sytuacja finansowa jest stabilna nie myśli o tym, że może na przykład stracić w przyszłości pracę. Nie odkłada żadnych pieniędzy, aby zbudować sobie tak zwaną poduszkę finansową. Dobre zarobki zachęcają do brania wysokich pożyczek i wszystko jest w porządku dopóki nie przydarzy się jakieś nieszczęście. Wystarczyłyby zwykłe oszczędności, aby uchronić się przed zaciąganiem kredytów na spłatę bieżącego zadłużenia. Przynajmniej na jakiś czas.

Mimo wszystko nawet w najtrudniejszych przypadkach możemy odzyskać stabilizację finansową. Wymaga to od nas mniejszego bądź większego wysiłku, często z pomocą innych jednak nie jesteśmy skazani na pętlę kredytową. Zarządzajmy mądrze swoimi finansami, starajmy się oszczędzać i brać kredyty z głową, a nie powinniśmy mieć problemów z naszą płynnością finansową.