Niezależny Doradca Kredytowy Tomasz Wostal ul. Nalewki 8 lok.62, 00-158 Warszawa | ul. Jana Olbrachta 126 lok. 119, 01-373 Warszawa 734-734-349 DORADZTWO JEST BEZPŁATNE

Jak sfinansować działalność zanim uzyskamy dotację z U.E

Wiele firm korzysta z dofinansowania unijnego na rozwój swojej firmy lub założenie działalności gospodarczej. Można przeznaczać je na różne cele bądź też projekty, bez konieczności późniejszego zwrotu. Rozwiązanie wydaje się niemal idealne, ale sam proces otrzymania dotacji jest długi i żmudny. Czas na wypełnienie stosownego wniosku, stworzenie biznes planu czy okres weryfikacji dokumentów może znacznie opóźnić inwestycję.

W takich sytuacjach sięgamy po różne środki zastępcze. Szybkie pożyczki, kredyty konsumenckie, a wszystko po to, aby nie stać w miejscu tylko spokojnie funkcjonować i czekać na dofinansowanie.

Instytucje bankowe jednak stworzyły produkt, który pozwala na sfinansowanie swojej działalności do momentu uzyskania dotacji unijnej. Kredyt pomostowy bo nim mowa jest niezwykle korzystny z punktu widzenia przedsiębiorcy. Posiada on wiele zatem, które sprawiają, że jest bardzo chętnie zaciągany prze firmy. Przede wszystkim dostępność do środków jest możliwa od samego początku działalności, nawet do momentu zakończenia na przykład prowadzonego projektu. Za jego pomocą można skredytować nawet całe przedsięwzięcie. Dlaczego otrzymujemy go na tak atrakcyjnych warunkach?

Otóż dla banków dotacja unijna jest dość bezpiecznym zabezpieczeniem zatem chętnie udzielają kredytów w tej formie. Jego zabezpieczeniem jest cesja praw z umowy o dofinansowanie z wraz z wekslem in blanco kredytobiorcy. Jako, że de facto spłacamy kredyt ze środków unijnych nasza wiarygodność rośnie co pozwala na łatwiejszy dostęp do produktu. Dodatkową zaletą jest elastyczność jego spłaty. Pomimo tego, iż ustalamy pewien termin na spłatę należności tym przypadku banki są znacznie bardziej wyrozumiałe.

Chodzi bowiem o to, że niekiedy termin rozpatrzenia wniosku o dotację przedłuża się przez co w Późniejszym terminie otrzymujemy przyznane środki. Dla banku jest to zrozumiałe wytłumaczenie zatem możemy zazwyczaj bez żadnych konsekwencji przełożyć termin spłaty. Warte uwagi jest również to, iż warunki kredytu nie są z góry ustalone. Przeważnie są one negocjowane indywidualnie z każdym przedsiębiorcą.

Kredyt pomostowy to znacznie lepsze rozwiązanie niż inne środki finansowania. Przede wszystkim jesteśmy w stanie sami wynegocjować warunki kredytowania, a nie jak w przypadku innych produktów są nam z góry narzucane. Mamy zatem wpływ chociażby na wysokość oprocentowania. Druga niezwykle istotna zaleta to możliwość jego otrzymania już na początku inwestycji, dzięki czemu możemy cierpliwie czekać na dotację i zarazem normalnie działać.

Nie tracimy w ten sposób cennego czasu, co może być kluczowe przy niektórych projektach. Wybór wydaje się być oczywisty, dla wszystkich tych którzy starają się o dofinansowanie z UE. Jasne warunki i elastyczność sprawiają, że nie ma na rynku lepszego produktu, który byłby w stanie sfinansować nawet całe przedsięwzięcie. W tym przypadku inne środki po prosu nie są w stanie konkurować z kredytem pomostowym.