Kredyt hipoteczny z dodatkowym finansowaniem na 2023 – co warto mieć na uwadze?

W obecnych (nie da się ukryć – trudnych) czasach coraz mniej osób może liczyć na uzyskanie kredytu hipotecznego na budowę domu lub kupno mieszkania. Zdolność kredytowa Polaków maleje, stopy procentowe rosną, a ceny nieruchomości utrzymują się na niezmiennie wysokim poziomie. W tej sytuacji rząd zdecydował się wprowadzić programy dopłat do kredytów hipotecznych, które ułatwiają zaciągnięcie takiego zobowiązania. Na jakiej zasadzie one działają, komu przysługują i jak można je wykorzystać. Czytaj dalej!

Na jakiej zasadzie działa kredyt z dofinansowaniem?

Kredyt z dofinansowaniem czy też z dopłatą jest specyficznym rodzajem zobowiązania. Dlaczego? Otóż spłaca go nie tylko osoba, które pożyczyła środki – część kosztów pokrywa inny podmiot. Takie finansowe wsparcie pozyskiwane jest zwykle ze Skarbu Państwa bądź funduszy unijnych i udzielane w charakterze programów dofinansowań skierowanych do określonych grup społecznych, np. rolników, przedsiębiorców czy osób w trudniejszej sytuacji finansowej. Każdy program dopłat ma odrębne wymagania dotyczące grupy docelowej i warunków jego przyznania.

Dużą popularnością cieszą się w tym zakresie rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych, dzięki którym możesz m.in.:

 • uzyskać dopłatę do wkładu własnego na dom lub mieszkanie przy zaciąganiu kredytu w banku;
 • uzyskać dopłatę do rat kapitałowo-odsetkowych;
 • uzyskać możliwość przedterminowej (częściowej) spłaty kredytu hipotecznego. 

Kredyt hipoteczny z dopłatą od rządu – jakie rozwiązania są dostępne dla kredytobiorców?

W przeszłości w Polsce funkcjonowały już programy dofinansowań do kredytów mieszkaniowych lub budowlanych. Były to 2 rozwiązania: Mieszkanie dla Młodych oraz program Rodzina na Swoim. Żaden z nich nie jest już aktywny, co nie oznacza, że kredytobiorcy zostali bez opcji rządowego wsparcia. Aktualnie do dyspozycji Polaków zostały udostępnione następujące programy:

 • Program mieszkaniowy „Pierwsze Mieszkanie” – zapowiedziany pod koniec 2022 roku, wejdzie w życie najprawdopodobniej z dniem 1 lipca 2023. Zakłada finansową pomoc ze strony państwa udzielaną osobom do 45. roku życia, którzy zamierzają nabyć swoją pierwszą nieruchomość.
 • Program gwarantowanych kredytów mieszkaniowych – kredytów bez wkładu własnego – wprowadzony w maju 2022 roku, zakłada możliwość uzyskania kredytu hipotecznego bez konieczności przekazywania wkładu własnego. 

Na jakich dokładnie zasadach funkcjonują oba te programy? Przyjrzyjmy się im bardziej szczegółowo.

Pierwsze mieszkanie – program na zakup pierwszego mieszkania

Program Pierwsze Mieszkanie przysługuje osobom do 45. roku życia, którzy kupują swoją pierwszą nieruchomość. Warunek wieku i braku własności mieszkania/domu musi być spełniony przez przynajmniej jedną osobę (dotyczy par i małżeństw). Dofinansowanie składa się z 2 głównych filarów:

 • Specjalnego konta mieszkaniowego
 • Programu Bezpieczny Kredyt 2 (stałe oprocentowanie kredytu w wysokości 2 proc. w skali roku).

Mieszkanie bez wkładu własnego

Program kredytów bez wkładu własnego umożliwił w Polsce objęcie gwarancją części kredytu hipotecznego przeznaczonego na zakup mieszkania – między 10 a 20% wydatków, na które zaciągane jest zobowiązanie. W praktyce system ten sprawia, że kredytobiorcy nie muszą wnosić wkładu własnego. Z programu mogą skorzystać zarówno rodziny, jak i małżeństwa bezdzietne, pary i single. Osoba wnioskująca o przyznanie kredytu ani członkowie gospodarstwa domowego nie mogą mieć prawa własności do innego lokalu – z wyjątkiem sytuacji, gdy w gospodarstwie jest 2 lub więcej dzieci. 

Jakie inne rodzaje dopłat do kredytów dostępne są dla kredytobiorców w Polsce?

Warto wspomnieć, że przedstawione wyżej programy dopłat do mieszkań i domów to niejedyne rozwiązania dostępne dla potencjalnych kredytobiorców w Polsce. Mamy jeszcze:

 • dopłaty do kredytów dla firm;
 • dopłaty do kredytów dla przedsiębiorców zmagających się z kryzysem (z Banku Gospodarstwa Krajowego);
 • dopłaty do kredytów dla rolników (z ARMR – Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa);
 • dopłaty i dotacje do budowy domu energooszczędnego dla klientów indywidualnych.

Na co można przeznaczyć kredyt hipoteczny z dodatkowym dofinansowaniem?

Omawiane w tekście rozwiązania w zakresie rządowych dofinansowań kredytów hipotecznych co do zasady dotyczą zakupu nieruchomości – np. domu jednorodzinnego lub mieszkania. Mowa tu zarówno o kupnie lokalu z drugiej ręki, jak i budowie nowego domu, przy czym program Pierwsze Mieszkanie dotyczy wyłącznie pierwszej nabywanej nieruchomości. 

Masz pytania lub wątpliwości dotyczące rządowych programów dofinansowań kredytów mieszkaniowych/budowlanych? Nie masz pewności, czy spełniasz niezbędne wymagania? Skontaktuj się ze mną – jako niezależny ekspert kredytowy jestem na bieżąco z planowanymi oraz już wprowadzonymi programami dopłat i chętnie podsunę Ci najlepsze rozwiązania!


Udostępnij ten artykuł

Tomasz Wostal - Ekspert Kredytowy

Od 2008 roku prowadzę swoją działalność i jestem w 100% niezależnym ekspertem kredytowym. Specjalizuję się w kredytach hipotecznych, oddłużaniu, kredytach konsolidacyjnych czy leasingowym. O kredytach wiem dosłownie wszystko, a 90% klientów zawdzięczam poleceniom co najlepiej argumentuje moje doświadczenie i jakość realizowanych usług.

Zobacz wszystkie artykuły

Sprawdź także

Jakie są sposoby na obniżenie marży kredytu hipotecznego?

Na całkowite koszty kredytu hipotecznego składają się różne czynniki, jak obowiązkowe ubezpieczenie, prowizja za udzielenie kredytu czy dodatkowa opłata za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Wśród tych kosztów znajduje się również tzw. marża kredytu hipotecznego, która (wbrew niektórym opiniom) nie jest niezmienna. Wyróżniamy kilka okoliczności i sposobów na to, by bank rozważył redukcję tej opłaty. Sprawdź, jakie […]

czytaj dalej
Wszystkie artykuły